3. Дел Потро удави мечтата на Надал и е на финал в Ню Йорк

Дел Потро удави мечтата на Надал и е на финал в Ню Йорк

Аржентинецът размаза с невероятна игра испанския матадор и даде заявка за титлата на "Флашинг Медоус"

Хуан Мартин Дел Потро смаза Рафаел Надал в първия полуфинал на „Ю Ес Оупън” и ще се бори за първа титла от „Големия шлем” в кариерата си.

Аржентинецът показа уникален тенис и победи с 6-2, 6-2, 6-2 Рафаел Надал, връщайки испанеца в спомените си от Мелбърн през 2008 г., когато Жо-Вилфред Цонга направи същото с носителя на шест титли от „Шлема”. За Рафа отново ще гори болезненият спомен от „Флашинг Медоус”, където той не може да вземе титла и да стане един от малцината, имащи в колекцията си и четирите титли от най-престижните турнири.

Заради дъждовете, които три дни не оставиха Ню Йорк, мачът започна около обед местно време, когато всъщност трябваше да започне финала на турнира при мъжете.

Още първата точка издаде това, което щеше да представлява битката на „Артър Аш Стейдиъм” - 27 удара, в които и двамата тенисисти показа невероятните си възможности. Никой обаче не предполагаше, че Дел Потро ще бъде този, който в най-важните моменти ще превъзхожда, и то изцяло, своя съперник. Аржентинецът бе просто безумен и безгрешен.

Още в първия сет битката започна ожесточено. Надал стигна до точка за пробив в началото, след това е ред на Дел Потро. Всеки гейм сякаш траеше цяла вечност преди да бъде затворен. При 2-1 за шестия в света след вече 20 минути игра, той проби за първи път. До края Дел Потро не изпусна подаването си и направи още един пробив в последния гейм – 6-2.

Във втория сет Дел Потро продължи със същото темпо, с което завърши първата част. Със своя фамозен форхенд роденият в далия много на тениса град Тандил смазваше топката от основната линия, а сервисът му беше смразяващ. Той отново спечели подаването на Надал в началото и след това направи нов пробив в края, с което поведе с 2-0, излизайки победител от дългите разигравания, в които самият Рафа се стремеше постоянно да го въвлича.

В третия сет всички очакваха Надал да се събуди. Надежда за неговите фенове даваше и това, че физиката на неговия противник не е пригодена за дълги мачове, а до момента двубоят въпреки видимото надмощие в резултата, изобщо не беше лесен и бърз. Това обаче не стана. 20-годишният аржентинец не свали темпото и дори започна да бъде още по-агресивен. Дел Потро отпусна бекхенда си и последователно започна да натиска Надал по всички части на корта. Това доведе до 3-0 още в самото начало на мача. До края Рафаел се опита да се върне в мача и даде всичко от себе си, но реалността бе, че той просто не можеше да спре Дел Потро.

С уникалната си игра и поведение на корта „гаучосът” заслужи уважението на всички и достигна на прага на своята най-голяма мечта – да спечели именно „Ю Ес Оупън”.

На финала Дел Потро ще спори с победителя от мача между краля тук Роджър Федерер и Новак Джокович.

Ако срещне първия, битката със сигурност ще се запомни. Дел Потро изигра невероятен мач срещу Федерер в полуфинала на „Ролан Гарос”, където загуби в петсетова битка.