3. Фамозният Рафа Надал с първа титла на Australian Open

Фамозният Рафа Надал с първа титла на Australian Open

Фамозният испанец Рафаел Надал продължава да пише история в тениса, след като спечели първата си титла на Australian Open, побеждавайки на финала големия си съперник Роджър Федерер със 7-5 3-6 7-6 (3) 3-6 6-2. Така Рафа вече има титли на абсолютно всички настилки, на които се играят турнирите от "Големия Шлем".

Бившият номер едно Роджър Федерер преследваше 14-ата си титла от "Шлема", с която щеше да изравни рекорда на Пийт Сампрас, но летящият ибериец не позволи това да се случи.

Двамата направиха поредния спектакъл в срещите помежду си, а волята на Надал за пореден път се оказа решаваща. Мачът започна повече от интересно. Надал направи пробив още в първия гейм, а Федерер отговори с моментален ри-брейк. Следващият "трус" в сета дойде при 3:2 за Федерер, когато швейцарецът проби и изглеждаше съвсем близо до успеха в първия сет. Подобно на началото на мача обаче Надал върна моментално пробива, а при 5:5 успя да направи нов. Това бе абсолютно достатъчно на испанския матадор да вземе първия сет и да се доближи до лелеяния трофей.

Дългокосият гений с ракета в ръка имаше огромен шанс да вземе и втория сет. Той поведе с 3:2 след пробив. Тогава обаче Федерер показа, че не смята да се предава. Швейцарецът записа на сметката си 4 поредни гейма и успя да изравни резултата - битката започваше отначало.

Третият сет се превърна в психологическа битка. Тогава Надал и Федерер изнесоха истинско представление, а при някои топки адреналинът стигна връхната си точка. Федерер правеше всичко по силите си, записваше забележителни точки, а в някои моменти Рафа сякаш се подиграваше с гравитацията.

Кулминацията настъпи при 4:4 гейма. Тогава Надал имаше сервиса и изоставаше с 0:40. В присъщия се непримирим стил Надал успя да събере силите си и да вземе гейма. Федерер взе без проблем следващото си подаване, а след това имаше нови две възможности за пробив и отново не можа да запише такъв. Така се стигна до тайбрек, в който Рафа бе неудържим - 7:3 точки и испанецът бе само на сет от мечтаната титла.

Усещайки загубата Федерер включи на по-висока скорост. Той успя да поведе с 2:0 гейма и петият сет "чукаше" на вратата. Надал обаче искаше да приключи битката в 4 сета. Той успя да изравни, а в 5-ия гейм, който бе най-зрелищният на турнира, изпусна редица възможности да направи пълен обрат в сета.

Това даде увереност на Роджър, който показа феноменален тенис в следващите минути и подари нов сет на изпадналата в екстаз публика. За леко разочарование на зрителите, петият сет нямаше драматизма на битката от "Уимбълдън" през миналото лято. Надал взе решителен аванс при 2:1 в своя полза и затвърди пробива, за да поведе с 4:1.

Тогава дори и очите на Федерер показваха примирението със загубата. Хегемонът в тениса до средата на миналата година загуби вяра, че може да спечели и предаде подаването си при 2:5.

Негов форхенд излетя в аут, Надал падна на корта безумно щастлив, а Федерер ще трябва да изчака поне още 4 месеца, за да има възможност да запише 14-а титла от Шлема.

Федерер загуби, но спечели сърцата на феновете по света, избухвайки в неконтролируем плач по време на награждаването. Публиката на Rod Laver Arena затрупа с аплопдисменти любимеца, а щастливият покорител на Мелбърн Рафа Надал пое поредния голям трофей в своята кариера.

Надал стана първият испанец с титла от Australian Open.

Бързи факти:

Уникалното зрелище продължи 4:22 часа.

Бившият номер едно записа 71 уинъра, а настоящият точно 50.

Надал допусна 41 грешки, а Федерер направи 64.

Основното оръжие на Федерер сервисът не бе на висота - 6 двойни грешки и едва 52% вкаран първи сервис