3. Федерер излетя още в първия си мач на клей за годината

Федерер излетя още в първия си мач на клей за годината

Гулбис повали световния номер 1, който за пореден път не направи нищо значимо в Рим

Роджър Федерер излетя още в първия си мач на клей за годината. Световният номер 1 бе надигран от таланта Ернест Гулбис на„Мастърс” турнира в Рим – 6-2, 1-6, 5-7.

Швейцарецът нямаше никакъв сервис, често бе муден в движението си и след като получи страхотен подарък в третия сет, го върна с лихвите на своя опонент, заради което заслужено загуби.

В първия сет фаворитът играеше на високо ниво и нямаше проблеми с латвиеца. Във втория обаче Федерер сякаш леко намали темпото. Това веднага доведе до инжекция за Гулбис, който вдигна от своя страна своето ниво и на шега спечели с 6-1 втората част.

В третата Гулбис направи пробив при 2-2. При 5-3 и сервис на Федерер той стигна до два мачбола, последният от които пропусна в изключително удобна ситуация.

При 5-4 и свой начален удар 40-ият в световната ранглиста достигна до още общо четири мачбола. С две двойни грешки и две дълги топки обаче той пропусна и тези възможности преди с поредния си грешен удар да върне световния номер 1 в мача – 5-5.

Точно когато всички на „Кампо Централе” скандираха името на Федерер и чакаха той набързо да вземе оставащите два гейма, с което да приключи мача, се случи точно обраното. Федерер бе този, който тотално се разпадна психологически, след като оцеля в предишния гейм. Така, само за няколко минути и ред непростими и необясними грешки, Федерер бе повален от своя съперник.

Така Гулбис си отвори неимоверно схемата и в следващия кръг ще срещне представителят на домакините Филипо Воландри илиЖулиен Бенето.

„Това е най-голямата и значима победа в кариерата ми. Играх добре, но бях наистина изплашен да победя. Никога не съм изпитвал такова чувство. В мачпойнтите, които имах, Федерер връщаше топката и аз не можех да я натисна, защото бях малко изплашен. Много интересно чувство, в интерес на истината”, заяви пред „Скай Спортс” след победата щастливият 21-годишен латвиец.

Все пак, поне засега, Федерер продължава участието си на двойки в турнира.