3. Федерер пречупи храбрия Давиденко

Федерер пречупи храбрия Давиденко

Швейцарецът срази руснака с 2-6, 6-3, 6-0, 7-5 в четвъртфинала в Мелбърн, запазва първото място в ранглистата.

Световният номер 1 Роджър Федерер излъга Николай Давиденко и се класира за полуфиналите на „Аустрелиън Оупън” след 2-6, 6-3, 6-0, 7-5. Играта на швейцареца определено не вървеше в първите два сета, но след това той успя да спечели битка с руснака.

Федерер проспа първия сет от мача, но след това се развихри преди да се стигне до драматичния завършек на двубоя в четвъртия сет. След този успех пък трикратният шампион от Откритото първенство на Австралия затвърди рекорда си от 23 поредни полуфинала в турнирите от Големия шлем. С днешния успех швейцарецът си гарантира и оставането на първото място в световната ранглиста след края на турнира.

Давиденко стартира много силно в първия сет и почти не даде никакви шансове на своя противник. От своя страна играта на Федерер бе повече от кошмарна, като той направи 17 непредизвикани грешки. В крайна сметка руснакът успя да затвори частта след 6-2.

Във втория сет Давиденко отново демонстрира класа и се възползва по най-добрия начин от лошата игра на швейцареца, като поведе с 3-1 гейма. Тогава обаче големият Федерер се събуди и започна да играе на познатото си добро ниво. ФедЕкспрес проби подаването на Давиденко, а след това с безпощадни сервиси спечели още 11 поредни гейма, което му донесе преднина от 2:1 сета - 6-3, 6-0.

Истинската драма обаче настъпи в четвъртата част. Федерер поведе с пробив на старта на четвъртия сет. Давиденко обаче отново намери формата си от първия сет и обърна до 4:3. При сервис на Роджър, руснакът получи преднина от 40:0 и бе на крачка от това да прати мача в пети сет, но с 5 убийствени сервиса на Роджър геймът бе спасен - 4:4.

Швейцарецът проби и при 5:4 сервираше за мача. Федерер бе на път да затвори мача, след като поведе с 40-30, но с безпощаден ретур Давиденко успя да изравни. Последва голяма драма при сервис-гейма на Давиденко, който отново се предаде пред феноменалната защита на швейцареца. Безспорно този гейм бе един от най-добрите в тазгодишното издание на „Аустрелиън Оупън”, като в крайна сметка Федерер успя да триумфира. Последвалата смяна на топките дойде в точния момент и с убийствени сервиси Федерер успя да затвори мача със 7-5.

На полуфинала Федерер ще се изправи срещу победителя от мача Новак Джокович - Жо-Вилфред Цонга.