3. Германец смля в три сета Джокович на "Ролан Гарос"

Германец смля в три сета Джокович на "Ролан Гарос"

Филип Колшрайбер направи свръхизненадата на „Ролан Гарос” до момента. 30-ият поставен в схемата немец не показа никакъв респект и направо унищожи големият претендент за трона на Рафа Надал в Париж – Новак Джокович, след като го смаза в три сета – 6-4, 6-4, 6-4 в третия кръг на турнира.

Германецът Филип Колшрайбер направи свръхизненадата на „Ролан Гарос” до момента. 30-ият поставен в схемата немец не показа никакъв респект и направо унищожи гласения за най-голям претендент за трона на Рафа Надал в Париж – Новак Джокович, след като го смаза в три сета – 6-4, 6-4, 6-4 в третия кръг на турнира.

Колшрайбер изигра феноменален мач. Той летеше по корта, защитаваше се невероятно и атакуваше по същия начин. На практика германецът нямаше слабо място. Джокович също игра на ниво, но имаше моменти, в които просто не можа да превъзмогне съпротивата на съперника си. Сърбинът не издържаше в дългите разигравания, а на изключително разнообразната игра на Колшрайбер така и не беше намерена противоотрова.

Мачът не се очакваше да бъде много тежък за Джокович. Колшрайбер е известен с това, че може да направи и някои страхотни мачове, като този срещу Родик на "Аустрелиън Оупън", но той бе изиграл петсетов мач срещу шампиона от 2003 г. Хуан Карлос Фереро, който приключи след доиграване ден по-късно и освен това няма някакви значими успехи на тази настилка. Може би затова, организаторите преместиха мача на корт номер 1, който е далеч по-малък от останалите, с мисълта явно да завърши навреме и да няма пак доиграване, от което Джокович и останалите се оплакаха. Така и стана...

Двубоят започна според очакванията и с нищо не предвещаваше такава развръзка. Ноле поведе с 4-1 гейма и оттам нататък на корта започнаха да се случват немислими неща. След страхотни разигравания, Колшрайбер не само се върна в мача, но и направи решителен пробив на Джокович в деветия гейм, след което затвори сета.

Във втората част непоказващия никакво притеснение от класата на съперника си немец, тръгна още по-летящо. Той за нула време доведе нещата от 5-1. Тогава Джокович се опита да се върне поне в този сет и заигра на максимума от възможностите си. Сърбинът успя да върне един пробив и докара нещата до 5-4. В последния гейм обаче Колшрайбер бе като стена и накара всички в комплекса да разберат, че на този корт става нещо голямо.

Когато Джокович е притиснат до стената, обикновено намира изход от ситуацията. Този път обаче дори и той, известен със страхотните си психически възможности, не намери начин да спре полета на Колшрайбер. Световният номер 4 се опитваше по всякакъв начин да намери път през подаването на съперника си, но това не ставаше. Колшрайбер бе еднакво стабилен и от форхенд, и от бекхенд, а когато имаше по-къса топка не се колебаеше да атакува безцеремонно. Така решителният към момента сет стигна до 4-4, когато немецът получи два брейкпойнта. В първия рискува още с посрещането на сервиса, но не успя. Във втория обаче рискът си струваше. С феноменален бекхенд след дълго разиграване, той матира Джокович.

В последния гейм полуфиналистът от миналата година в Париж стига до 30:30 в точките, след което Колшрайбер бе страхотен и вдигна на крака публиката в претъпкания макар и малък и кокетен корт номер 1.

На осминафиналите победителят ще срещне стария клейкортър Томи Робредо, който има полуфинал от 2007-а в Париж. С играта, която показа обаче, германецът се превръща във фаворит за влизане на четвъртфиналите.

Бързи факти:
Джокович направи 27 уинъра срещу 24 на Колшрайбер
Непредизвиканите грешки обаче бяха 38 на 22 в посока към сърбина
Германецът реализира 5 от 10-те възможности за пробив, а Джокович 2 от 6
Джокович имаше по-силен сервис при първото изпълнение, но при вторите удари средната скорост на Колшрайбер бе 156 км/ч срещу 151 на сърбина
Досега двамата тенисисти се бяха срещали веднъж - през 2008-а Ноле спечели без проблеми мача