3. Григор Димитров продължава да пише история в Австралия (ВИДЕО)

Григор Димитров продължава да пише история в Австралия (ВИДЕО)

Гришо победи Милош Раонич в 4 сета и се класира за осминафиналите, където го чака палача на Дел Потро

Най-добрият български тенисист Григор Димитров по фантастичен начин си проправи път до осминафиналите на Откритото първенство на Австралия след страхотен успех над Милош Раонич в четири сета – 6-3, 3-6, 6-4, 7-6. Така за първи път в своята кариера Гришо достига последните 16 на турнира в Мелбърн.

В осминафиналите първата ракета на България ще спори с испанеца Роберто Баутиста-Агут, който днес отстрани убедително в три сета французина Беноа Пер. В предишния кръг Агут записа впечатляващ успех над един от фаворитите Хуан Мартин Дел Потро, но в никакъв случай не е непреодолимо препятствие за Григор.

Срещу 11-ия поставен Раонич, Димитров затвори мача на "Маргарет Корт Арина" за два часа и 36 минути и стана първият българин, който достига осминафинал в турнир от Големия шлем.

В първия сет двамата играеха равностойно до 3-3. Гоненицата продължи до осмия гейм, в който нашата първа ракета направи пробив и поведе с 5-3. На свой сервис той не позволи разколебаване и затвори сета с 6-3.

Раонич се събра във втория сет и вдигна нивото си. Канадецът проби в четвъртия гейм и поведе с 3-1. Следващият пети гейм бе истински маратон, но Гришо не съумя да върне пробива и вече изоставаше с 1-4. До края на сета той така и не получи шанс да обърне в своя полза и Раонич изравни сетовете след 6-3 в своя полза.

Димитров показа повече воля в третия сет. Раонич направи 7 аса в тази част срещу само 3 за Гришо, но българинът спечели с много стабилна игра като записа за 34 минути само 4 непредизвикани грешки срещу 10 такива на съперника. Иначе в резултата двамата бяха като скачени съдове до 4-4, когато Григор издебна своя момент и след няколко грешки на съперника най-сетне проби за 5-4 и в следващия гейм безкомпромисно затвори сета с 6-4 и поведе с 2:1.

Четвъртият сет се превърна в украшението на мача. След 57 минути игра Григор вдигна триумфално ръце и спечели тайбрека, който го класира за осминафиналите. Отново най-голямото предимство на Григор беше изчистената игра. Със само 4 грешки за цялата част той отчая Раонич, записал нови 14 непредизвикани грешки. В този решителен сет Григор качи спечелените точки след вкаран първи сервис до невероятните 92% (23 от 25) и след като пропусна няколко мачбола в крайна сметка успя да затвори мача след 12:10 точки в тайбрека.

Сабаленка амбицирана да остане №1

Арина Сабаленка е амбицирана да запази първото си място в световната ранглиста по тенис за жени възможно най-дълго

Осака пропуска финалите на Били Джийн Кинг

Наоми Осака ще пропусне финалите за Купата на Били Джийн Кинг следващия месец в Испания поради контузия

Вики Томова запази мястото си в световната ранглиста

Виктория Томова запази 49-ата си позиция и остава в топ 50 на световната ранглиста по тенис

Григор се изкачи до 9-о място в ранглистата

Григор Димитров се изкачи на деветото място в седмичната ранглиста на Асоциацията на професионалните тенисисти