3. Мъри изстрада победата над Вердаско и почти се класира на полуфинал в Лондон

Мъри изстрада победата над Вердаско и почти се класира на полуфинал в Лондон

За втори пореден мач испанецът рухна в тайбрека и напусна безславно надпреварата с 3 загуби

Световният номер 4 Анди Мъри постигна много трудна победа с 6-4, 6-7(4), 7-6(3) над испанеца Фернандо Вердаско за точно 3 часа игра и по този начин почти си осигури място на полуфиналите в последния за годината „Мастърс” турнир, който се играе в Лондон. Двамата тенисисти сътвориха изключително оспорван двубой, който на два пъти стигна до тайбрек. Сервисите на двамата действаха толкова безотказно, че от 26 гейма само един завърши с пробив.  За сметка на това те реализираха общо над 30 аса, като дори веднъж Вердаско го направи от втори сервис, а също така често печелеха на 0 при своите подавания.

В решителния тайбрек обаче нервите на Мъри изържаха повече от тези на Вердаско, който за втори пореден мач докарва нещата до тайбрек в третия сет и за втори пореден път напълно рухва в него. Така Мъри почти сигурно отива на полуфинал, като единственият шанс това да не стане е Дел Потро да бие Федерер с 2-0 сета. Вердаско пък напуска безславно надпреварата с 3 загуби, въпреки че и в трите си мача игра отличен тенис и бе близо до победата.

Срещата започна равностойно и двамата вземаха уверено сервис геймовете си до резултат 4-4, когато Мъри проби испанския си опонент, поведе с 5-4 и впоследствие спечели своето подаване, с което затвори първия сет за 6-4.

Почти идентично бе и развитието на втория сет. И двамата имаха голяма успеваемост при първи сервис и много лесно печелеха подаванията си, често на 0. При резултат 5-4 в полза на Вердаско, испанецът получи шанс да реализира сетбол, но не успя да се възползва от него и впоследствие Мъри взе следващите 2 точки и направи 5-5. Почти светкавично двамата си размениха по един успешен севрис гейм и така се стигна до тайбрек.

При него Мъри тръгна уверено и поведе с 2:0, но допусна връщане на мини пробива за 2:2. Впоследствие резултатът в тайбрека стана 4:4, а Вердаско спечели двете си подавания и стигна до 3 сетбола. На испанеца дори не му се наложи да участва в разиграване, за да затвори сета, тъй като Мъри допусна неочаквана двойна грешка и така резултатът в мача бе изравнен.

В третия и решителен сет двамата продължиха да доминират при подаванията си и почти не се стигаше до точки за пробив, а точно обратното – често подаванията бяха печелени на 0. Така най-логичното се случи, двамата докараха резултата до 6-6 и изиграха още един тайбрек, който трябваше да реши крайния победител в мача.

И както стана срещу Дел Потро, Вердаско отново рухна психически в решителния тайбрек. При 3:2 точки в полза на британеца, той направи двойна грешка за 2:4, спечели следващото разиграване за 3:4, но след тотално капитулира пред мощните удари на Мъри, който стигна до 3 мачбола, но реализира още първия, след нова грешка на Вердаско.

Така световният номер 3 почти сигурно ще играе на полуфинал, а за Вердаско остава разочарованието от трите загуби в Лондон, въпреки че бе близо до победата и в трите си мача.