3. Мъри оцеля в петсетова битка с Вавринка в осминафиналите на "Уимбълдън"

Мъри оцеля в петсетова битка с Вавринка в осминафиналите на "Уимбълдън"

Британската надежда сефтоса с голяма драма новия покрив на централния корт, мачът пък би всички рекорди досега в Лондон по час на завършване

Британската надежда за титла на „Уимбълдън” Анди Мъри се класира за четвъртфиналите на турнира след драматична победа над швейцареца Станислас Вавринка. Шотландецът трябваше да играе четири часа в петсетов трилър, за да премине трапа пред себе си – 2-6, 6-3, 6-3, 5-7, 6-3.

Двубоят на централния корт влезе завинаги в историята и с нещо друго. Мъри и Вавринка станаха първите мъже, които играха на закрито и тестваха новия покрив. Освен всичко мачът завърши в 22,40 часа британско време, което е абсолютен рекорд в историята на „Ол Инглънд Клъб”.

В зрелищния мач днес, който бе може би най-добрият от започването на турнира, Вавринка тръгна много силно. Станислас постави летвата високо и поведе с 4-0 на Мъри благодарение на уникалния си бекхенд, който бе като швейцарски часовник. Така първият сет бе безапелационно спечелен с 6-2 от поставения под номер 18 в схемата.

Във втората част, от почти невъзможни ситуации, Мъри оцеля и се спаси от нови пробиви. Незнайно как, но благодарение на непримиримия си дух, британският номер 1 успя да спре устрема на съперника си и дори спечели сета, след като малко преди това успя да надделее в ключов гейм, където се наложи да спасява една дузина възможности за пробив.

Докато Вавринка все още не се бе осъзнал, и Мъри поведе с 2-1 сета, след като направи пробив в средата на сета.

Когато всички обаче си мислеха, че мачът е на приключване, Вавринка изненада всички. Той издържа на тестовете, задържа се в мача и накрая удари тежко, а наградата бе пробив в 11-ия гейм. След това големият талант приключи с ас подаването си и вкара битката е пета част, а публиката на централния корт бе изумена.

В решителната част нещата също не минаха без голяма драма. Мъри си взе подаването, а Вавринка поведе при своето с 40:0. Тогава обаче главният претендент за трона на Федерер направи пет безответни точки и докара до екстаз всички. След това летящият шотландец затвърди пробива си и поведе с 3-0. Вавринка обаче се върна в мача и направи 3-3. В крайна сметка Анди Мъри успя да вземе един изключително дълъг гейм, с който направи 5-3 и след това приключи мача, падайки на колене.

В следващия кръг надеждата на домакините ще срещне Хуан Карлос Фереро, който поиска „уайлд кард” от организаторите и стигна чак до четвъртфиналите. Двамата тенисисти се срещнаха съвсем скоро на финала в „Куинс Клъб” и тогава Мъри победи без особени проблеми.