3. Марин Чилич прегази Рафа Надал на полуфинала в Пекин

Марин Чилич прегази Рафа Надал на полуфинала в Пекин

Младият хърватин остави Надал без титла и в Пекин, испанецът претърпя първа загуба в столицата на Китай

Малко са мачовете, в които Рафаел Надал е претърпявал поражение тежко, като това което му нанесе хърватинът Марин Чилич. 21-годишният тенисист победи именития си опонент в два сета с 6-1, 6-3 в полуфинален мач от турнира „Чайна Оупън”.  На финала Чилич ще спори с Новак Джокович, който на свой ред също в два сета победи Робин Сьодерлинг.

Непобеденият  до ден днешен в Пекин Надал (14-0) не успя да впечатли особено в първите си два мача срещу Маркос Багдатис и Джеймс Блейк, но показа завидни умения срещу руския ветеран Марат Сафин по пъти си към полуфиналите. Чилич даде само един сет на опонентите си от старта на турнира и продължи победната си серия, която го изведе до трети полуфинал през сезона.

Чилич намери ритъма си далеч по-бързо от Надал и докато се усети испанецът губеше в първия сет с 0-5. Едва в шестия гейм испанецът успя да се съвземе и да спечели подаването си, но това се случи прекалено късно. Хърватинът с лекота взе първата част с 6-1.

Вторият сет започна с подаване на Надал, но за пореден път той не успя да спечели сервис гейма си. След малко повече от половин час игра Чилич изглеждаше почти сигурен победител. В третия гейм на сета и преднина от 40:0 за хърватина Надал намери живителни сили и след пет поредни точки той започна да се надига.

Набраната инерция обаче се оказа крайно недостатъчна. Чилич попари надеждите на Надал с отличния си форхенд и спечели мача с 6-1, 6-3 за малко повече от 1 час и 20 минути. Това е втора победа за Чилич над световния номер две в рамките на последния месец. Във Флъшинг Медоус Чилич победи Анди Мъри, който тогава се намираше на втора позиция в ранглистата на АТР.

На финала Чилич ще играе срещу Новак Джокович утре от 7:00 ч. българско време.