3. Мастърс-турнирът на БФТ до 14 г. започна в Сливен

Мастърс-турнирът на БФТ до 14 г. започна в Сливен

Мастърс-турнирът до 14 г., организиран от БФТ и ТА “Спорт Палас”, започна днес в Сливен. В едно от най-престижните състезания от календара за тази възрастова група имат право да участват първите осем заявени юноши и девойки според класирането им в националната ранглиста. Поради лошото време срещите от първия ден ще се играят на закрит корт в съкратен формат - с къси сетове.

Турнирът на осемте най-добри ще определи и лидерката в крайната годишна ранглиста за девойки до 14 г., като за първото място се борят Вивиян Златанова (Пазарджик) и Габриела Михайлова (Спорт Палас). В момента преднина от 14 точки има Златанова, а Михайлова може да я измести от първата позиция, ако завърши две места пред нея в класирането на Мастърс-турнира. С теоретичен, но много малко вероятен шанс е и Даниела Кабакова (Велто).

При юношите Мартин Димитров (Ямбол 2005) вече на практика си осигури първото място в крайната ранглиста до 14 г. за 2010 г. Причина за това е отсъствието от турнира в Сливен на втория Андрей Алауи. Втори поставен на Мастърс-турнира е Калоян Михайлов (Левски), следват още двама софиянци - Мирослав Георгиев (Лозенец 2000) и Алекс Мартински (Левски).

Според регламента на състезанието осемте участника (и при момчетата, и при момичетата) се разпределят в две групи по четири, в които се играе по системата "всеки срещу всеки". След това първите двама в класирането на двете групи продължават на полуфинали и финал, като в турнира се играе до пълно разпределение на всяко място. Ако дъждовното време в Сливен продължи да пречи на нормалното провеждане на състезанието, има вариант за съкращаване на формата - победителите в двете групи да се класират директно за финал.

Жребият за разпределение на участниците по групи бе изтеглен на техническата конференция: