3. Непокорният Рафа Надал спечели 4-часов мач за историята срещу Джокович

Непокорният Рафа Надал спечели 4-часов мач за историята срещу Джокович

150-a победа на клей, 33-а поредна на червената настилка и девета срещу Джокович. Надал няма милост

Световният номер едно Рафаел Надал еднозначно показа защо е считан практически за непобедим върху червена настилка. Рафа и основният му конкурент на клей през настоящия сезон Новак Джокович сътвориха истински четиричасов трилър на централния корт в Мадрид. Пред собствена публика Надал успя да запише безкрайно трудна победа след 3-6, 7-6 (5), 7-6 (9) срещу четвъртия в света.

22-годишният испанец продължи да чупи рекорди на клей като днешната победа е номер 150 в професионалната му кариера срещу едва четири загуби. Рафа бе несломим, като нито болките в коляното, нито трите мачпойнта, до които се добра Ноле в последния сет не успяха да го откажат от преследването на победата.

В началото на срещата Джокович сътвори внушението, че в четвъртия си мач за годината срещу летящия испанец той най-накрая ще успее да запише победа, след пораженията в Рим и Монте Карло. След 6-3 в първия сет сърбинът се бе запътил към края на победната серия на Надал върху червени кортове, която се простира върху 19 поредни мача за годината. Струва си да се отбележи, че това бе едва вторият сет на клей, който Надал губи през годината. Благодарение на отличния си сервис миналогодишният шампион от Откритото първенство на Австралия поведе с 3-0 след пробив в първия сет. При 5-2 Рафа успя да спаси сетбол, но още в следващото подаване Джоко затвори сета при 6-3.

В третия гейм на втория сет Джокович пропусна да реализира брейкпойнт, а след като измъкна гейма испанецът бе принуден да прибегне до услугите на лекаря си поради травмата в дясното коляно, която го тормози през последните три месеца. Кратката пауза изглежда доведе до положителен ефект върху състоянието на Надал.

Разиграванията започнаха да стават все по-дълги, Джокович рядко грешеше при сервиса си, а умората започна казва тежката си дума. Ноле имаше нова възможност за брейк при 5-6 в третия решителен сет, но за пореден път не успя да се възползва. Същото направи и Надал в едва първия си шанс за пробив в мача. В решителния тайбрейк на три пъти Джокович практически се виждаше във финала, но Надал спаси три мачпойта при 6-5, 7-6, и 9-8. Бъдещият финалист на родна земя обаче показа неизменната си класа и отказа геройски представилия се Новак за девети пореден път след 11-9 в тайбрейка.

Финалът в Мадрид ще бъде седми през настоящия сезон за Надал;

В утрешния двубой срещу победителя от срещата между Дел Потро и Федерер Надал ще направи опит да спечели и трите „Мастърс 1000” финала на клей в рамките на една година. Последното подобно постижение датира от 1990 г.;

Рекордният по продължителност мач за Мастърс турнирите продължи 4:02:48 часа;

Съдейки по начинът, по който играе Надал Андре Агаси заяви, че испанецът вероятно ще успее да спечели всички състезания от календара за Големия шлем - нещо, което за последен път бе постигнато от легендарния Род Лейвър през 1969 г.;