3. Невероятна драма на "Уимбълдън": Федерер взе 15-ата си титла от Шлема след 16-14 над Родик в петия сет

Швейцарският маестро подобри рекорда на Сампрас и си върна първото място в света след 6-ата титла на "Уимбълдън".

Швейцарският маестро Роджър Федерер записа името си с платинени букви в историята на тениса, след като подобри най-ценния рекорд - този на Пит Сампрас от 14 титли за Големия Шлем.  Федерер победи Анди Родик в изтощителна драма в 77 гейма със 5-7, 7-6 (6), 7-6 (5), 3-6, 16-14 на финала на "Уимбълдън". Taка Федерер отново си върна първата позиция в световния тенис и от утре официално ще бъде номер 1 в световната ранглиста.

Двамата гладиатори изиграха много оспорван и драматичен двубой пред погледа на легендите Пийт Сампрас, Бьорн Борг, Род Лейвър, Илия Настасе и общестевено значимите фигури на сър Алекс Фъргюсън, Михаел Балак, Ръсел Кроу и др.., които бяха дошли, за да видят в крайна сметка как Федерер праща рекорди в историята, а Анди Родик се бори като истински лъв за своята кауза. Американецът имаше подкрепата на по-голямата част от публиката и при малко по-голяма концентрация в тайбрека на втория сет можеше да зашлеви звучен шамар на фаворита в тази среща.

Федерер и Родик показаха голяма концентрация, а сервисите им бяха в състояние да изтрият и малкото трева останала на централния корт - безмилостно точни и силни. В първия сет всичко "миришеше" на тайбрек, но Родик успя да пробие съперника си точно на прага на дългия гейм за всеобща изненада по трибунйте. Във втория сет вече нямаше как да не се стигне до тайбрек, а в него Анди загуби нелепо. Той водеше с 6:2,  но Федерер не падна духом и след 6 поредни точки на негова сметка направи немислимото и изравни сетовете.

Всички очакваха това да сломи Родик, който даде веднага признаци на объркване и зае грешната половина на корта, като намесата на съдията и напомнянето да мине от другата страна го събудиха от колапса, в който бе изпаднал за момент. На корта обаче това не си пролича. Двамата продължаваха почти без проблеми да взимат подаванията си, а това доведе до нов тайбрек. В него Федерер поведе с 5-1, Родик се върна до 5-6, но не можа да си върне за предишния сет.

ФедЕскпрес вече водеше с 2-1 сета и бе въпрос на време да довърши непримиримия си опонент. Бившият номер едно от началото на века обаче не смяташе да се предава. Той проби Федерер в 4-ия гейм и до края на сета къде с майсторска игра, къде с помощ от сервиса си удържа подаванията си и прати мача в пети сет.

В него събитията следваха своя методичен ход - гейм за Федерер, гейм за Родик, за да се стигне до 8-8, когато Анди имаше две възможности за пробив, но Роджър успя да ги отрази с два неспасяеми сервиса. Това бе и най-голямата възможност за живеещия в Тексас до края на мача. Постепенно Федерер започна все повече да бъде близо до "истината" при подаванията на търсещия първа титла от турнира Родик. Американецът обаче някакси успяваше да се задържи в мача, а това се харесваше и на публиката, която реагираше бурно при всяка спечелена от него точка.

Кулминацията дойде впри 15:14 за Федерер. Той поведе с 30:0 при сервиса на Родик, янкито обърна до 40:30 в своя полза, след това имаше още една възможност да затвори гейма, но не го направи. При следващото равенство Родик не можа да намери на два пъти центъра на ракетата си и допусна първия и последен пробив в мач, който се оказа фатален за него и шампионски за брюнета от Базел.

*16-14 - Федерер взе 15-ата си титла от Големия Шлем след невероятна драма 5-7 7-6 7-6 3-6 16-14

*15-14 за Федерер, който не дава точка на Родик в този гейм и закръгля асовете си на 50

*14-14 Родик се измъкна след 15:30, когато спечели с малко късмет следващата точка

*14-13 за Федерер. Швейцарецът взима бе проблеми гейма, в който сервира

*13-13 Родик бе притиснат до стената, но се измъкна след 40:40

*13-12 за Федерер, който взе подаването си на 30, благодарение на три аса, последният бе под номер 48

*12-12 Двамата нямат умора, а Родик взима подаването си и за осми път остава в мача

*12-11 Федерер продължава да разчита на невероятен сервис днес, асовете му гонят кота 50

*11-11 Родик успя да измъкне гейма, в който се вкара в неприоятнисти при 40:40

*11-10 за Федерер, който взима сервиса си на 15

*10-10 Родик взима 20-ия гейм в решителния сет, засега няма пробив.

*10-9 за Федерер, който заби два аса, за да вземе гейма. Вече има 41 аса на сметката си

*9-9 Родик не е разколебан от предишния гейм и взима подаването си на 15

*9-8 за Федерер, който спаси два скрити мачбола пред Родик. Американецът водеше 40:15, но силните първи сервиси на Федерер го измъкнаха в трудния момент.

*8-8 Кога ли ще свърши този мач. Родик печели гейма на 15, показвайки, че умее ударите по диагонала

*8-7 за Федерер, драмата продължава, след като ФедЕкспрес си взима подаването на 15

*7-7 Родик не се предава и хвърля още по-сериозно ръкавицата на Федерер

*7-6 за Федерер, който с леки трудности взима на 30 60-ия гейм в мача

*6-6 Родик издържа на напрежението и вкарва допълнителна драма в мача, един пробив ще реши кой ще грабне трофея.

*6-5 за Федерер, който също е убедителен на свой сервис, тайбрек в пети сет няма

*5-5, след като Родик без проблеми изравнява

*5-4 повежда Федерер, който нанизва 3 аса в този гейм и вече има 36 директни точки от начален удар, докато Родик е с 21-а.

*4-4 Родик се държи в мача и отново взима уверено подаването си

*4-3 за Федерер, чийто сервис не дава шанс на американеца

*3-3 Родик изравнява резултата, взимайки подаването си на 30

*3-2 повежда Федерер след 3 аса и един сервис уинър, Родик почти не игра с топката

*2-2 И Родик не остава длъжен на стария си познайник

*2-1 за Федерер, който без големи трудности взима преднина

*1-1 Родик остана в мача, след като спаси брейкпойнт и с доста мъка си взе гейма

*1-0 за Федерер в последния решителен сет

*6-3 за Родик и титлата на "Уимбълдън" ще бъде решена в 5-и сет. Родик изоставаше с 0:30, но успя да обърне развоя на гейма и за трета поредна година пети сет ще реши кой да вземе трофея от "Ол Ингланд Клъб"

*5-3 намалява Федерер и остава в борбата за 4-ия сет.

*5-2 за Родик, който се доближава на гейм от пети сет. Анди имаше проблеми при 30:30, но спечели с класа едно от най-дългите разигравания в мача

*4-2 намалява Федерер, след като си взе гейма на 30

*4-1 за Родик, който макар и трудно затвърди пробива. Федерер се добра до равенство при 40:40, но хубави форхенд диагонали на Анди му донесоха успех.

*3-1 след пробив на Родик. Американецът успя да спечели подаването на Федерер, след като поведе с 40:15 и при втория опит пласира хубав минаващ удар от бекхенд, за да доближи мача до 5-и сет.

*2-1 за Родик, който нямаше никакви проблеми на свой сервис и все още не е пробиван в мача

*1-1 Родик поведе с 15:30, но не можа да направи нищо повече

*1-0 за Родик в 4-ия сет.

*7-6 за Федерер и швейцарецът повежда с 2-1 сета, приближавайки се на сет от 15 титла от Шлема. Роджър бе безкомпромисен в тайбрека и поведе с 5:1 точки, а Родик успя да се добере до 5:6, но силен севис по диагонала осигури успеха на световния номер 2.

*6-6 Анди изоставаше с 15:30, но суъмя да вкара сета в тайбрек.

*6-5 за Федерер, който върви към втори пореден тайбрек

*5-5 Родик не допусна изненада на свой сервис, въпреки, че Федерер стигна до 30:30

*5-4 за Федерер, който си взе на бърза ръка подаването

*4-4 Родик успя да пласира страхотна точка на мрежата в началото на гейма, която му даде самочувствие да го вземе лесно.

*4-3 за Федерер, който продължава с уверената си игра в сета

*3-3, след като на Родик му се наложи да спаси брейкпойнт

*3-2 за Федерер, който без проблеми взима подаването си

*2-2 Родик също стабилен на свой сервис

*2-1 за Федерер, който без проблеми поведе в третия сет

*1-1 Родик бе уверен при първото си подаване след злощастно загубения тайбрек

*1-0 за Федерер в третия сет. Бившият номер 1 ще си върне първата позиция, ако вземе следващите два сета.

*6-7 за Федерер, който изравнява сетовете (1:1). Швейцарецът възкръсна от пепелта в тайбрека, след като губеше с 2-6 точки, но спаси 4 сетбола и след още две точки на негова сметка пречупи съперника си, когото е побеждавал 18 пъти.

*6-6 и вторият сет ще бъде решен от тайбрек

*6-5 за Родик, който взима подаването си на 15 и си осигурява поне тайбрек.

*5-5 Федерер срещна сериозна съпротива в този гейм, но със страхотен удар от бекхенд затвори гейма на 30

*5-4 за Родик. Подобно на първия сет Анди върви уверено поне към тайбрек

*4-4 Федерер отговори подобаващо, взимайки подаването си на 15

*4-3 за Родик. Анди продължава с бомбите от начален удар, не давайки шанс на Роджър да го пробие

*3-3 Федерер изравни резултата без да срещне особена съпротива

*3-2 за Родик. Поредният гейм, в който бившият номер едно от Небраска взе убедително подаването си

*2-2 Роджър не даде точка на Анди в този гейм

*2-1 за Родик. Федерер постави под напрежение съперника си, повеждайки с 15:30, но добрият сервис на американеца свърши работа

*1-1 Федерер изравни без проблеми и изтръгна аплодисментите на публиката, която очаква 15-а титла от Шлема за швейцареца

*1-0 за Родик във втория сет. въодушевен от спечелването на първия сет Анди без проблеми взе първия гейм във втория

*7-5 за Родик в първия сет. Анди поведе изненадващо на големия фаворит в мача, след като успя да го изненада с пробив на прага на тайбрека, в гейм, в който сервисът на Федерер не бе на висота

*6-5 за Родик. Американецът спаси 4 брейкпоинта и в крайна сметка взе подаването си в най-интересния гейм до момента

*5-5 Федерер бомбардира Родик от сервис и без проблеми взе подаването си

*5-4 за Родик, който си взе подаването за около една минута

*4-4 Федерер не даде нито една точка на съперника си в това подаване

*4-3 за Родик. Американецът взе на 15 подаването си във важния 7-и гейм

*3-3 Родик взе първата точка с минаващ удар, но това бе всичко, което направи в този гейм

*3-2 за Родик. Федерер успя да вземе две точки, но със страхотен бекхенд по правата Анди взе подаването си

*2-2 Поредният бепроблемен гейм за сервиращия

*2-1 за Родик. Анди взе подаването си на 0, не давайки на Федерер почти да играе с топката

* 1-1 Два аса и за Федерер, който взима подаването си на 15

* 1-0 за Родик. Американецът заби 2 аса и взе първия гейм