3. Ноле детронира Федерер в Мелбърн (видео)

Ноле детронира Федерер в Мелбърн (видео)

Сърбинът се разправи с Фед Експрес с 3:0 сета

Сръбският номер 1 в тениса Новак Джокович, е първият финалист в тазгодишното издание на Откритото първенство на Австралия, след като в днешния полуфинал детронира шампиона от миналата година – Роджър Федерер, разбивайки го с 3:0 сета (7-6 (3), 7-5, 6-4). Така на финала Ноле очаква победителя от другия полуфинал, който противопоставя Давид Ферер и Анди Мъри.

Двубоят започна с по един труден сервис гейм за двамата, но в крайна сметка швейцарецът и сърбинът съумяха да удържат подаването си. Впоследствие геймовете станаха далеч по-спокойни, а точките за пробив така и не идваха. Швейцарецът имаше отново проблеми при третото си подаване, но след един „дюс” се събра и изравни на 3-3. Сърбинът пък бе на косъм да се пропука при 4:4, ала с няколко страхотни уинъра стигна до 5-4 в своя полза. До края на частта зрителите така и не видяха брейк и победителят в нея трябваше да се реши след тайбрек.

В него Джокович започна страхотно и набързо поведе с 4-1 точки. Последва размяна на мощни удари от основната линия, но сърбинът все пак запази аванса си от 3 пункта и в крайна сметка спечели тайбрека със 7-3 точки в своя полза.

Втората част стартира със сервис гейм на 0 за швейцареца, но езикът на тялото издаваше Фед Експрес, че не се намира в най-доброто си състояние. Швейцарецът изглеждаше непривично неспокоен и загуби следващото си подаване, но се събра мигновено и осъществи рибрейк за 2-2. В шестия гейм Федерер реализира нов пробив, след което поведе с 5-2 и всички на централния корт в Мелбърн решиха, че сетовете ще бъдат изравнени.

Не така обаче мислеше Новак Джокович, който изведнъж вдигна оборотите и натисна своя съперник зад основната линия. Ноле почти изчисти играта си от непредизвикани грешки и започна да намира много по-често линиите на корта, правейки уинър след уинър. В крайна сметка сърбинът записа цели 5 поредни гейма, пробивайки два пъти подаването на швейцареца и затвори частта в своя полза при 7-5.

Третият сет се превърна в истински сблъсък на титани,след като Федерер изглеждаше решен на всичко да се върне в мача. Джокович започна третата част с изключително трудно подаване, което все пак съумя да спечели. Непосредствено след това Ноле проби сервиса на световния номер 2, след което направи мигновено затвърди брейка за 3-1.

Всичко вървеше страхотно за Джоко до 8-ия гейм, когато след няколко непредизвикани грешки, Федерер получи две възможности за пробив, като успя да реализира втората и да изравни на 4-4. Веднага след това обаче, Ноле отново взе подаването на швейцареца, след  което не се поколеба да затвори мача в своя полза при 6-4 гейма в третия сет.

Така Новак Джокович се класира за финала на Откритото първенство на Австралия, където очаква победителя от другия полуфинал между Давид Ферер и Анди Мъри
Илиян Радулов стартира с победа в Испания

Националът на България за Купа "Дейвис" Илиян Радулов се класира за втория кръг на сингъл на турнира по тенис на клей в испанския град Сарагоса с награден фонд 25 хиляди евро