ОБЗОР: Рибакина, Сабаленка и Касаткина с успехи в Париж

Ализе Корне се сбогува с „Ролан Гарос“, Кербер също отпадна

Втората в световната ранглиста по тенис при жените Арина Сабаленка се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция.

Белорускинята нямаше проблеми срещу 19-годишната рускиня Ерика Андреева и я отстрани след 6:1, 6:2.

Сабаленка направи само един ас в целия мач, но успя да пласира три пъти повече печеливши удари спрямо съперничката си - 27:9. Освен това тя реализира и пет пробива от едва шест възможности, с което не остави никакви шансове на Андреева.

Във втория кръг Сабаленка, която през миналата година игра в полуфиналите на "Ролан Гарос", ще се изправи срещу японката Морука Учиджима или испанката Ирене Бурийо.

С победа на кортовете в Париж започна и десетата в схемата Дария Касаткина. Рускинята се справи със 7:5, 6:1 с полякинята Магдалена Френх.

Двубоят започна равностойно и след десет гейма резултатът бе 5:5. Тогава обаче Касаткина направи пробив, с който спечели първия сет и това се оказа решителният момент в мача. Френх нямаше почти никакви съпротивителни сили във втория сет, който отиде на сметката на Касаткина за едва 41 минути.

Следващата съперничка на рускинята ще бъде американката Пейтън Стърнс, която елиминира хърватската квалификантка Луция Чирич Багарич след 6:3, 6:7(8), 7:6(10-6). Във втория сет 20-годишната Чирич Багарич, за която това е дебют в основната схема на турнирите от Големия шлем, спаси пет мачбола, а в края на третия сет имаше възможност да сервира за победата, но допусна пробив, след който Стърнс се добра до тайбрек, който взе с 10:6 точки.

От "Ролан Гарос" обаче отпадна бившата водачка в световната ранглиста и двукратна четвъртфиналистка в турнира Анжелик Кербер. На старта германката отстъпи с 4:6, 3:6 на нидерландката Аранча Рус. Основната разлика дойде от по-големия завършващ брой удари в полза на Рус, който бе 28 срещу само 14 за Кербер.

В следващия етап Рус ще се изправи срещу номер 4 в схемата Елена Рибакина от Казахстан. Третата в световната ранглиста победи с категоричното 6:2, 6:3 белгийката Греет Минен.

Казахстанката, която в последните дни се бореше с вирусно заболяване, допусна изоставане от 0:2 гейма в самото начало на срещата, но с чудесна игра на сервис и постоянни мощни атаки бързо успя да пречупи съпротивата на 85-ата в ранглистата Минен.

Във втория сет Рибакина поведе с 4:0 гейма и макар да позволи на Минен да върне един от пробивите изоставане, до обрат не се стигна.

Рибакина, която през миналата година пропусна "Ролан Гарос" заради травма, е единствената тенисистка този сезон, която е успявала да победи на клей фаворитката в турнира и трикратна шампионка в Париж Ига Швьонтек. Това се случи през април месец в Щутгарт.

В друг мач при дамите, игран днес, номер 7 в схемата Цинвън Чжън от Китай се справи с участващата с "уайлд кард" Ализе Корне с 6:1, 6:2 за час и 24 минути игра.

За 34-годишната Корне това бе последен мач в кариерата на сингъл. През април тя обяви, че ще се сбогува с публиката на "Ролан Гарос".

Французойката игра на Откритото първенство на Франция във всеки един от последните 20 сезона, като през 2015 и 2017 година достигна до четвъртия кръг.

Нейният най-голям успех в турнирите от Големия шлем бе през 2022 година, когато игра четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия.

В следващия кръг Чжън ще игра или с германката Тамара Корпач, или с американката Ашли Крюгер.