3. Победа и агония за Каролине Возняцки

Победа и агония за Каролине Возняцки

В двубой със сълзи, кръв и множество страдание Каролине Возняцки се наложи над Вера Звонарьова, заменила контузената Сафина, с 6:0, 6:7(4), 6:4 след два часа и 47 минути. Така датчанката записа втора победа в Бялата група на мастърса в Доха, Катар, а финалистката от 2008 Звонарьова загуби шанс да продължи напред.

В първия сет Возняцки повтори упражнението на Цветана Пиронкова срещу рускинята от миналата седмица. Т.е. „прибра я” на нула за 27 минути игра. Интрига имаше само в първия гейм, преминал през пет равенства и продължил осем минути.

В началото на следващия Звонарьова прекъсна негативната си серия като поведе с 1:0 след пробив. При 2:3 Вера поиска медицински таймаут заради обилно кръвотечение от носа, което бе овладяно трудно. После датчанката поведе с 5:2, но не успя да затвори мача. Стигна се до равенство 5:5, а в 12-ия гейм Возняцки пропиля два мачбола. В тайбрека двете размениха полетата при 3:3 точки, а след това московчанката спечели следващите четири разигравания, за да изравни резултата.

В решителната част датчанката от полски произход проби в началото, но после той беше върнат. Возняцки поиска помощ от физиотерапевт заради проблеми с лявото бедро и схващания на прасците. Звонарьова допусна още едни пробив при 4:5. После Каролине сервира за мача и успя да го вземе, въпреки че при 30:30 се струполи на корта заради болка в крака. Накрая четвъртата в света спечели, агонизирайки и обляна в сълзи.

За да се класира на полуфинал Каролине Возняцки трябва да победи в петък Йелена Янкович. Има вариант скандинавката да продължи и при загуба, но Звонарьова трябва да надделее над Виктория Азаренка.

Не е ясно какъв е смисълът на заключителния турнир, освен финансов. В края на сезона тенисистките са с множество травми и на мастърса не се получават качествени мачове, а контузиите застрашават здравето и дори кариерата на спортистките.