3. Рафа Надал на пети финал в Рим

Рафа Надал на пети финал в Рим

Ернест Гулбис затрудни максимално Надал, но падна победен в краката на испанеца

Рафаел Надал се класира за шестия си пореден финал на тенис турнира от сериите „Мастърс” в Рим. Кралят на клея надигра в мъжка битка коравият латвиец Ернестс Гулбис с 6-4, 3-6, 6-4, благодарение на което в неделя ще се бори за петата си титла на „Форо Италико” срещу Давид Ферер.

Гулбис оказа сериозна съпротива на испанеца и доказа, че не случайно достига тази фаза на турнира. Силите и нервите на Ърни, както обича да бъде наричан от приятелите си, обаче не успяха да издържат до самия край на срещата. Напрежението определено оказа влияние на латвиеца, а това пролича най-ясно в последните два гейма на мача. В тях Гулбис допусна осем грешки, които в крайна сметка костваха шансовете му да се върне в срещата.
Надал започна мача с мечтан пробив още в първия гейм. С това той постави опонента си под голямо напрежение, след което взе преднина от 2:0, спечелвайки сервисгейма си. Латвиецът реагира мигновено и взе третия гейм на нула с четири последователни уинъра. До края на първия сет двамата тенисисти решиха да не се опитват да надскачат себе си и разиграванията завършиха при резултат 6-4 за Надал.

Гулбис обаче показа, че няма намерение да се отказва и в началото на втората част взе преднина от 2:0 гейма, като във втория успя да върне пробива на Надал. Испанецът не успя да осъществи нов брейк и подобно на първата част Гулбис взе сета и изравни мача.

В решаващия сет Надал започна методически да предизвиква грешки в играта на съперника си, като в същото време си взе поука и започна да се предпазва по-успешно от най-голямото оръжие на високия латвиец, а именно силният му сервис.
Играта вървеше равностойно до осмия гейм на сета, в който Гулбис регистрира равенство при 4:4. В следващия гейм обаче последва необяснимият срив в играта на претендента, който на два пъти вкара топката в мрежата и още толкова пъти не успя да впише ударите си в очертанията на корта. 5-4 за Надал. Сценарият се повтори и във финалния гейм. Гулбис сервира за оставане в мача. Латвиецът опита да прилъже Надал до мрежата, но пласира дропшот-а си прекалено високо и това позволи на испанеца да вземе първото разиграване. Гулбис опита същия трик и след втория си сервис, но стратегията му отново не сработи и Надал поведе с 30-0. След още два неточни удара Гулбис се предаде пред Надал, който от радост заподскача из корта.

Неделният финал на Рим „Мастърс” е в неделя и е с начален час 13:00 ч. българско време.