3. Рафа Надал надмогна в епична битка Анди Мъри

Рафа Надал надмогна в епична битка Анди Мъри

Световният номер 1 чака Федерер утре

Рафа Надал надмогна в епична битка Анди Мъри и ще чака утре Федерер или Джокович в последния за годината мач на финалния Мастърс в Лондон.

Испанецът не се отказа до последно и след куп обрати победи в жесток трилър своя противник - 7-6(5), 3-6, 7-6(6).  Мачът пред 16 000 зрители в невероятната зала „02“ предложи всичко възможно – драма, уникални точки от всякаква позиция и битка по всички краища на корта.

В този двубой Мъри бе много агресивен и натискаше във всякакви вариации бекхенда на Надал, докато испанецът имаше една голяма цел – да бяга колкото се може по-далеч от бекхенда на своя противник и да натиска неговия форхенд. Мъри пък показа изключителен сервис и наниза 18 аса. Световният номер 1 записа само 4, но по време на цялата среща боравеше изключително добре с началния си удар и използваше максимално неговия потенциал.

Първият сет бе изключително оспорван. В него нито един от двамата тенисисти не стигна дори до брейкпойнт и най-закономерно нещата трябваше да бъдат решени в тайбрек. Там Надал показа железни нерви и запази до край спечеления си в началото минипробив.

Във втората част за момент сякаш ентусиазмът на Мъри спадна и Надал беше близо до осъществяването на пробив. Шотландецът обаче се задържа някакси в мача, след което постепенно взе от своя страна превес. При 3-3 той взе оставащите три гейма и изравни сетовете, като си осигури и да сервира пръв в решаващия сет.

Там драмата бе пълна. Още в началото световният номер 4 си „самопроби“ след като от 40-15 допусна да загуби подаването си и то след свой сервис. След два много слаби гейма Мъри успя някакси да не изостане с повече, след което постепенно започна пак да намира играта си. Така се стигна до 5-4 за Надал, който сервираше за мача. Стигна се до 30-40, когато с шеметен минаващ удар по правата от бекхенд Анди се върна триумфално в битката - 5-5. С това не свърши обаче неговият възход. Отразявайки брейкпойнт, той стигна и до тайбрек. В него Мъри поведе с 3-0 точки, две от които бяха минипробиви.

Неотказващият се никога Рафа обаче още веднъж доказа изключителната си ментална сила. Необяснимо за почти никой как Надал стана агресивен, започна да взима рано топката и целеше линиите. Разликата между двамата в този мач се видя най-вече в последните две точки. При 6-6 Мъри имаше сервис. Вкара го идеално и опита с форхенд по правата да стигне за пръв път до мачбол. Той обаче попадна на милиметри в аут. Ред беше на Рафа. При почти същата ситуация, испанският бик също не се поколеба да атакува с форхенд трудна топка, която закова в ъгъла на игралното поле и с именитото „вамос“ затвори мача.

Така Надал ще чака победителя от другия обещаващ мач между Роджър Федерер и Новак Джокович. Мачът започва в 22,00 часа българско време и ще се предава по тв канала „Film +”.