3. Рафа Надал отново е в голямата игра - 7-5, 7-5 над Цонга

Рафа Надал отново е в голямата игра - 7-5, 7-5 над Цонга

Рафа Надал отново е в голямата игра. Испанецът победи със 7-5, 7-5 не кой да а е, а Жо-Вилфред Цонга на четвъртфиналите от Мастърс турнира в Париж. Французинът игра пред собствена публика и бе бурно подкрепян от зрителите в зала „Берси”, но и това не помогна на двойника на Мохамед Али, за да вземе победата. Така Цонга е аут от сметките за финала на Мастърс сериите в Лондон, след като не можа да защити титлата си тук от миналата година.

Мачът бе изключително напрегнат и динамичен и в голяма част от него изглеждаше, че Цонга е по-близо до това да спечели, но световният номер 2 отчая етническия конгоанец със смайващата си защита и безкрайните сили, които показа в защита.

Основното оръжие при Надал днес не бе физическата, а психическата издръжливост. Той игра изключително във важните точки и особено, когато трябваше да спасява точка за пробив, а това се случи шест пъти, в които всеки път победител излизаше испанецът.

Мачът започна изключително за Цонга и много трудно за Надал. Още първия си сервис гейм испанецът се бори със зъби и нокти да не бъде пробит. При 2-3 пък той изоставаше с 15:40, но пак взе четири поредни точки и се измъкна. В тези моменти изглеждаше, че е въпрос на време Цонга да пречупи Надал и всичко за испанеца да тръгне надолу.

Рафа обаче се измъкна от тежките ситуации и в при 5-5 направи решителен пробив, който после затвърди и поведе.

Във втората част нещата се обърнаха. Цонга стартира трудно, но се справи с напрежението и не загуби подаването си. Световният номер 9 излизаше все по-честно на мрежата, а Надал усети това и почти постоянно бе подготвен за минаващ удар. От друга страна испанецът също не остана в глуха защита. Той излезе в целия мач 15 пъти на мрежата и спечели 12 точки. Освен това ибериецът направи и изумителните за него 7 аса.

Така, Надал отново се приближи поне по статистика към старата си форма. Бившият номер 1 в света записа 28 уинъра и 8 грешки срещу 37 уинъра и 28 на Цонга.

Утре Надал ще изиграе голям мач. Испанецът ще трябва да пребори Новак Джокович по пътя към финала.