3. СЕНЗАЦИЯ: Хърватин детронира Федерер в Шанхай

СЕНЗАЦИЯ: Хърватин детронира Федерер в Шанхай

Борна Чорич ще играе с Новак Джокович за титлата

Хърватинът Борна Чорич ще играе с Новак Джокович в утрешния финал на турнира от серийта "Мастърс" в Шанхай. Поставеният под №13 Чорич надигра с 6:4, 6:4 миналогодишния шампион и водач в схемата Роджър Федерер.

Това е втори успех за хърватина срещу Маестрото след финала в Хале този сезон. Чорич стана едва четвъртият тенисист, извън представителите на Голямата четворка, който печели срещу Федерер в полуфинал от Мастърс турнир след Анди Родик, Хуан Карлос Фереро и Гаел Монфис.

Хърватинът вкара 78% първи сервис (67% за Федерер) и спечели страхотните 84% от точките и на първи 73% от тези на втори сервис (73% и 50% за Федерер), като в целия мач не позволи на съперника си да стигне дори до точка за пробив. Същевременно Чорич се възползва от две от седемте възможности за пробив, които се откриха през него - по веднъж в двата сета на мача.

Още преди началото на мача пък беше ясно, че Маестрото ще отстъпи второто си място в ранглистата на Новак Джокович, който се нуждаеше само от място на финала, за да го измести.

Двубоят между Ноле и Чорич ще бъде трети помежду им, като в предишните два случая победата беше за сърбина. И двата им досегашни мача са на "Мастърс" турнири, но на клей - през 2016-та година в Мадрид и през този сезон в Монте Карло, а хърватинът не е спечелил сет.

Хърватинът има 8 победи и 14 загуби срещу играчи от Топ 5 на ранглистата, като четири от успехите му дойдоха през тази година. За Федерер това е седма загуба през сезона (39 победи) и поредният трофей, който швейцарецът не успява да защити (Индиън Уелс, Маями, Хале и Уимбълдън), като в два от случаите бива спрян от Чорич. Все пак Маестрото може да се похвали с титлите от Australian Open, Ротердам и Щутгарт през 2018-та година, а последният за защита трофей е този в Базел.

Гришо: Трябваше да запазя спокойствие