3. Страхотен обрат донесе титлата на Давиденко над Надал в Доха

Страхотен обрат донесе титлата на Давиденко над Надал в Доха

Руснакът отрази два мач бола, за да триумфира в Доха с 0:6, 7:6, 6:4.

Николай Давиденко спечели титлата в Доха след драматичен обрат над световния номер 2 Рафаел Надал с 0-6, 7-6(8), 6-4 в битка, която трая 2 часа и 43 минути. С тази победа Давиденко ще вземе 185 500 долара от наградния фонд, както и 250 точки за ранглистата на АТП.

Мачът започна впечатляващо за Надал. Той буквално смаза руснака в първия сет и спечели с 6-0/ След това обаче нещата се обърнаха и се появи нов, по-добър Давиденко. Във втория сет Рафа имаше две възможности да спечели титлата, но руснакът успя да отрази ударите му. Третият сет бе като близнак на втория, но в него нямаше възможности за Рафа, а Давиденко спечели първата си такава.

Истинският мач започна във втория сет. Надал стартира със сервис и още в първия гейм му се наложи да отрази две точки за пробив, след което успя да спечели сервис гейма си. Нещата стигнаха до 2-2, когато матадорът от Майорка застана отново на сервис линията, но този път бе пробит от Давиденко. Играта вървеше гейм за гейм, но когато се наложи Коля да затваря сета, Рафа успя да върне пробива и да доведе нещата до 5-5. Двамата взеха без никакви проблеми подаванията си и се стигна до тайбрек, в който Надал пропусна две възможности да приключи мача, а руснакът бе по-съобразителен и успя да затвори сета с 10:8 точки в така наречения дълъг 13-и гейм.

Третият сет беше чисто повторение на втория. Двамата взеха първите си подавания, но в третия гейм Рафа бе по-добър и успя да пробие сервиса на Давиденко. Руснакът обаче не остана по-назад и успя да се възползва в шестия гейм, за да изравни резултата за 3-3. Отново последваха много бързи сервис геймове за двамата, докато резултатът не стана 5-4, а Надал трябваше да сервира за оставане в мача. Давиденко взе първите две точки, Надал върна една, но впоследствие се стигна до 15:40 и два мачбола в полза на руснака. Надал сбърка първия сервис, а Давиденко не му остави никакви шансове и спечели титлата в Доха и отново показа блестящата форма, в която се намира, след като за втори пореден път е последните месец победи световните номер 2 и 1 (руснакът направи същото и на финала от Мастърс сериите в Лондон. който спечели).