3. ТРАГЕДИЯ! Григор загуби спечелен мач от дебютант на "Уимбълдън"! (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЯ! Григор загуби спечелен мач от дебютант на "Уимбълдън"! (ВИДЕО)

Българинът спечели експресни два сета, но 20-годишният Муте стигна до успеха след отлична игра

Първата ни ракета в мъжкия тенис Григор Димитров отпадна още в първия кръг на турнира от Големия шлем "Уимбълдън".

Хасковлията премери сили срещу Корентен Муте и среща, която в един момент изглеждаше протоколна за нашият тенисист се оказа кошмарна и той допусна пълен обрат от 2:0 сета.

Днешната среща ще беше дебют на 20-годшиния Муте на турнир от Голям шлем, което си пролича по играта му в началото, но в третия сет комбинация от вдъхновена игра на младежа и спад в играта на Григор доведе до катаклизма.

Димитров започна отлично срещата и дребничкият французин не намираше отговор на играта му. Григор стигна до пробив още в първия сервис-гейм на Муте, а след това успя да направи още два до края на сета, за да го затвори при 6:2.

Втората част беше почти пълно копие на първия сет, като този път Муте проби един път българина, а Григор имаше нужда от два брейка, за да спечели с 6:4.

Третия сет изглеждаше да се развива напълно по план за Григор, който поведе с още един пробив при 2:1 и последвало 3:1, но подценяване на сервис-гейма на Муте от страна на Гришо донесе нужния стимул у фрнацузина, който успя да се докопа до тайбрек където допусна една грешка по-малко и вкара мача в четвърта част.

От там играта на Димитров започна да избледнява още повече и един пробив при 2:3 беше достатъчен на Муте да се добере до пети сет. Там вече нервите на Григор бяха взели връх и направи един куп непредизвикани грешки, които го докараха до нервен изблик и ударена силно топка, която напусна пределите на корта, като това му донесе и официално предупреждение от рефера.

При 5:0 за Муте Григор взе един почетен гейм, но французинът спечели мача с ас в следващия си сервис-гейм и се класира за втория кръг. Така Григор за втора поредна година отпада в първия си мач на "Уимбълдън", като миналия сезон това се случи срещу Стан Вавринка.

Novsport.com проследи срещата на живо за вас, като тук можете да се запознаете как протече тя гейм по гейм:

Сет 1:

1:0 Димитров започна двубоя с ас, след което французинът направи бързи две точки, но отново сервисът на Григор и добрата игра от основната линия му носят първи гейм.

2:0 (пробив) Отлична игра на Григор му носи бърз пробив още в първия сервис-гейм на съперника. Муте започна добре гейма си, но след това българинът взе изцяло инициативата и проби на 15!

3:0 Геймът започна силно за француизна, който записа две бързи точки и след добра игра на мрежата на Григор и точка за него се стигна до двойна грешка и първи два брейк бола за Муте. Първият беше спасен с ас, а вторият с отлична игра по правата. Последва непредизвикана грешка на французина и добра атака на нашия тенисист, който спечели подаването си.

3:1 Първи гейм и за Муте. Без много напрежение французинът успя да спечели подаването си.

3:2 (пробив) Григор започна добре сервис-гейма си, но допусна изравняване до 30:30 и дори критичен момент при 30:40, който Муте веднага оползотвори и върна пробива.

4:2 (пробив) Муте започна отлично с две атаки сервис-мрежа и поведе с 30:0, но Григор отвърна с два силни форхенда, които затрудниха французина, а отлична игра и смач му донесоха шанс за нов пробив, който дойде с двойна грешка!

5:2 Въпреки доброто начало на Муте, търпелива и ефективна игра на Григор от мрежата му донесе пети гейм на неговата сметка.

6:2 (пробив) Добро начало на Григор го изведе напред с 0:30, но сгрешена топка до мрежата и силен сервис на Муте изравниха бързо резултата. Бекхенд в аут и двойна грешка донесоха първия сет на сметката на българина!

Сет 2:

1:0 Момент на напрежение в първия сервис-гейм на нашият тенисист във втория сет, но всичко е по план. Две отлични къси топки и сгрешен форхенд на Григор донесоха преднина на Муте от 15:40 и два шанса за пробив, като Димитров спаси бързо първия с ас, а след това Муте сбърка при ретура и изравни 40:40, а след това ас и грешка на съперника донесоха гейма в неговия актив.

1:1 Муте е колеблив и в този гейм и допусна Григор да стигне до нова точка за пробив при 30:40 след неуспешно оспорване на точка, но тя бързо бе спасена от французина. Последва нов шанс пред българина за пробив след феноменална игра до мрежата, но отново Муте се справи с напрежението и изравни преди да запише две поредни точки и да спечели гейма си.

2:1 Ефективна игра на Димитров в гейма го изведе до 40:15, а от първия опит успя да затвори частта след игра на мрежата и ас.

2:2 Геймът започна добре за Димитров след грешка на Муте, но сбъркан бекхенд и добър сервис направиха резултата 30:15 преди французинът да сбърка до мрежата за 30:30. Съперникът на Григор обаче успя да се справи и с две поредни точки затвори гейма.

3:2 Отлично проведен сервис-гейм за Димитров, който даде само една точка на съперника си.

3:3 Два сбъркани бекхенда на Григор доведоха до 40:15 за Муте, който веднага след това прати топката в мрежата, но затвори частта с добра игра от въздуха.

4:3 Отново отлична игра на Димитров на негов сервис и след перфектни сервиси и форхенди от основната линия взима частта на нула!

5:3 (пробив) Сервис-геймът на Муте започна ужасно за него след отлична игра на Димитров, а при 0:30 удар на българина се оплете във филето и падна неспасяемо в другото поле. В последвалата точка за пробив обаче Гришо прати силен бекхенд в аут при отворен корт и удължи гейма преди французинът да сгреши!

6:3 Отлични сервиси на Димитров доведоха нещата до 40:15 и първи сетбоул за втората част, който бе реализиран след неуспешен ретур на Муте!

Сет 3:

0:1  Третата част започна добре за Григор, който поведе с 0:30 на сервиса на Муте и въпреки изравняване до 30:30 сбъркана топка донесе брейкбол за българина, спасен с добър форхенд по правата. Два дюса по-късно след грешка на Димитров французинът успя да вземе гейма си.

1:1 Гейм без особени проблеми, който отива в актива на Григор.

2:1 (пробив) Няколко грешки на Муте доведоха до нов шанс пред Григор да пробие при 30:40, но първият му сервис го спаси. Отлична игра на Гришо обаче донесе две поредни точки и проби!

3:1 Въпреки добрата игра на Муте в защита Григор затвърди пробива си и повежда с два гейма в третия сет.

3:2 Един от най-лесните геймове за Муте в мача, след като Димитров се опита да бъде прекомерно агресивен и допусна непредизвикани грешки.

3:3 (пробив) Две грешки на Григор донесоха шанс на Муте за пробив при 30:40, но страхотен късмет на българина спаси опасността след удар във филето. Последва нов шанс за пробив, но франзуинът прати форхенд в мрежата. Последва още една брейкточка, която беше спасена преди Григор да прати топката в аут и да изравни резултата в сета.

3:4 Две къси топки на Муте направиха разликата в гейма и за първи път французинът повежда в резултата.

4:4 Димитров отново показа разколебаност при ударите си и донесе нова възможност за пробив пред Муте при 30:40, която беше спасена със силен сервис и форхенд. Точка от смач и грешка на Муте обаче изравниха резултата.

4:5 С новите топки Муте прати три поредни сервиса, които не бяха върнати от Григор, а след това грешка на българина доведе до гейм за французина.

5:5 Григор успя да се задържи в сета след много добра игра до мрежата и от сервис.

6:5 (пробив) Григор успя да поведе с 0:30, но добра игра на Муте изравни резултата. Отлична атака и игра на мрежата обаче донесе точка за пробив на Димитров, която се реализира с двойна грешка.

6:6 (пробив) Геймът започна много трудно за Гришо и Муте набързо стигна до три брейк бола при 0:40. Два дълбоки сервиса намалиха до 30:40, но Муте все пак проби.

Тайбрек: (6:7) Първият минипробив дойде за Муте след двойна грешка на Григор и резултатът стигна до 1:3, но Гришо върна минипробива от втория опит. Нова грешка при негов сервис обаче донесе нов миниаванс за французина при 3:4, което набъбна до 3:6 и Муте спечели сета от втория опит.

Сет 4:

1:0 Силен сервис-гейм за Григор, който той печели на 15.

1:1 Муте вкара три перфектни сервиса, които не намериха отговор от страна на Димитров преди да направи двойна грешка и да намали преднината си до 40:30, а сбъркан бекхенд доведе до дюс. Силен сервис и сбъркан ретур на Гришо донесоха гейма в сметката на Муте.

2:1 Грешка в началото на гейма на Григор беше заличена с хубав форхенд от средата на корта.Два добри сервиса доведоха нещата до 30:30, а грешки и на двамата донесоха дюс. След няколко равенства два мощни сервиса спечелиха гейма за българина.

2:2 Въпреки доброто начало на Муте Григор успя да изравни до 30:30, а след това и 40:40. Добра игра от основната линия на Муте доведе до предимство за него, а след това хубав сервис му донесе гейма.

2:3 (пробив) Две грешки на Димитров дадоха аванс на Муте при 15:30, а с перфектен ретур той стигна до два брейк бола. Първият беше спасен, но двойна грешка на Григор донесе пробив за французина.

2:4 След спечелена първа точка от Димитров Муте стигна до 40:15 при три грешки на българина, а още един дълбок бекхенд донесе гейма за французина.

3:4 Отлични атаки за Димитров и хитра топка при мрежата го изведоха с 40:0, а ас му донесе лесен гейм.

3:5 Сервисът на Муте отново се оказа неразгадаем за Григор и българинът допусна грешки, които доведоха нещата до 40:15. Рискована топка на французина излетя в аут, но още една непредизвикана грешка на Гришо прати гейма в актива на съперника му.

3:6 Отлична игра на Муте и грешки на Григор донесоха два сет бола на французина, като той взе още първия и мачът влезе в пети сет.

Сет 5:

0:1 Сервисът на Муте отново влезе в действие и Григор не успя да притисне съперника си.

0:2 (пробив) Две грешки на Григор в началото на гейма доведоха до 0:30. Още един пропуск донесе 15:40 и два брейк бола за Муте, който с отличен форхенд стигна до нов пробив.

0:3 Експресен сервис-гейм на Муте и той повежда с три гейма.

0:4 (пробив) Григор започна малко по-добре гейма, но резултатът отново стигна 30:30, при което българинът удари силно топка извън корта, донесло му и предупреждение. След ас и нова грешка резултатът стигна до 40:40. Закъсняло излизане на мрежата доведе до топка в мрежата, а след нови грешки се стигна до нов пробив.

0:5 Нов бърз гейм за Муте с ударни сервиси и Григор ще сервира за оставане в мача.

1:5 По-добра игра на Григор и стабилен първи сервис му донесе аванс от 40:15 и първи гейм за него в петия сет.

1:6 След дорбо начало на Григор Муте стигна до два мач бола, като първият бе спасен от българина с добър бекхенд по диагонала. След това обаче ас на Муте донесе мача в сметката на французина.

Алкарас мина без проблеми през първото изпитание в Шанхай

Шампионът от Пекинг победи с 6:2; 6:2 Джери Шанг

КАС входира жалбата на УАДА по случая Синер

Развитието около допинг скандала със световния номер 1 продължава

Купа Дейвис ще има нов формат от следващия сезон

Световното отборно първенство за мъже ще се завърне към мачовете у дома и като гост

Сабаленка си намери майстора, край на победната серия

Каролина Мухова се класира за полуфиналите на турнира по тенис в Пекин

Стана ясно кога Григор ще стартира в Шанхай

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне участието си на турнира в Шанхай рано в събота сутрин