3. Цонга изхвърли Федерер в Монреал след изумителен обрат

Цонга изхвърли Федерер в Монреал след изумителен обрат

Французинът се върна в мача, след като изоставаше с два пробива

Жо-Вилфред Цонга изхвърли Роджър Федерер от мастърс турнира в Монреал, след като направи изумителен обрат на световния номер 1. При сет на сет, Федерер водеше с 5-2 и два пробива, но лудият французин се върна в мача и победи с тайбрек своя противник – 7-6(5), 1-6, 7-6(3).

Двубоят в Канада бе изключителен от гледна точка на обрати. Размахът, с който двамата водеха играта, бе повече от интересен и взриви публиката на централния корт.

В първия сет двамата тенисисти бяха страхотно стабилни в подаванията си. Въпреки това швейцарецът стигна до две възможности за пробив при 4-4, но Цонга успя да си вземе гейма. Стигна се до тайбрек, преди който Федерер не бе дал нито една точка на своя противник след първи сервис. Французинът обаче за пореден път показа какъв непукис е и игра изключително. Той направи един мини пробив в седмата точка. Стигна се до третия негов сетпойнт, но вече при собствен сервис. За да спечели сета, Цонга направи страхотен плонж на мрежата, след което Федерер сбърка от много удобна позиция и съперникът му вече се оказа водещ в резултата.

Плонжът на Цонга обаче му коства втория сет и за малко мача. Френският тенисист изпадна в дупка, от която излезе много трудно и само миг преди да стисне ръката на световния номер 1. Цонга загуби подаването си още в началото на втората част, а малко по-късно викна физиотерапевт на корта. И това не помогна и той загуби с 1-6 за кратко време.

В третия решителен сет се получи почти същото. Федерер тотално доминираше и стигна до 4-0 и 5-2. Преди това Цонга дори имаше колебания дали да продължи мача, макар че видимо му нямаше нищо, а просто бе изгубил верния ритъм и сякаш бе далеч, далеч от корта.

Въпреки това седмият в световната ранглиста афрофранцузин не се отказа и продължи борбата. В този момент нещо се пречупи в световния номер 1 и той попадна в дупка, в каквато няколко пъти тази година бе видян и това не е приятна гледка. Швейцарецът почти не можеше да вкара топката в корта, а първи сервис до края на мача изобщо нямаше. Така в един момент му бе върнат единият пробив, а после и вторият – и двата без борба.

Това подлуди феновете, Цонга поведе 6-5 и стигна до три мачбола. Тогава маестрото от Базел се събуди и заигра, за да докара нещата поне до тайбрек. Станалият съвсем скоро татко Федерер отрази всичко и докара нещата до последния дълъг гейм, което изправи феновете на корта на крака.

Там носителят на 15 титли от Шлема отново нямаше никакъв сервис, докато Цонга играеше само на първи. Това направи разликата и по същия сценарий французинът отново направи пробив при 3:3. При 6:3 за него, Федерер направи двойна грешка и подари мача.

Така двамата вече имат по една разделена победа в двубоите си. Цонга ще срещне намиращия се в отлична форма Анди Мъри в предпоследната фаза на турнира.

В другите четвъртфинали Анди Родик среща Новак Джокович, а Рафа Надал – Дел Потро.