3. В скандален мач Монфис и италианец приключиха в пълен мрак нерешена битка

В скандален мач Монфис и италианец приключиха в пълен мрак нерешена битка

Обрати, драма, скандали, служебни точки и спасени мачболи в зрелищния двубой

Френската надежда за титла на „Ролан Гарос” Гаел Монфис и италианеца Фабио Фонини изиграха зрелищен петсетов мач, който завърши без победител след 224 минути на централния корт „Филип Шатрие” – 6-2, 6-4, 5-7, 4-6, 5-5.

След тази изключителнa и скандална битка двубоят бе прекратен. Причината бе, че в Париж стана 10 часа вечерта, когато двубоят бе прекъснат. В последните минути на мача топката изобщо не се виждаше и двамата тенисисти само я връщаха от другата страна на мрежата. След спечелването на двата първи сета Фонини взе третия, а истинският мач започна в четвъртия. Тогава Монфис водеше с 4-1, но италианецът спечели осем поредни гейма и не само че изравни, но и поведе с 3-0 в последната част.

Монфис обаче се върна в мача и направи 3-3. При 4-4 имаше дискусия относно това кога двубоят трябва да бъде прекъснат. Карлос Родригес и супервайзерът на турнира решиха, че ще има още два гейма. Това до доведе до изключително бурни реакции на Фонини, който бе брутално изнервен от изключително дразнещите френски фенове, когато подкрепят свой играч.

Скандалът стана толкова голям и продължителен, че Карлос Родригес усмири със служебна точка малко известния Фонини. Въпреки всичката тежест на плещите си, 178-сантиметровият италианец продължи и направи невъзможното – спаси няколко възможности за пробив и накрая спечели подаването си – 5-4.

В последвалия гейм на Монфис той пък се натъкна на огромни проблеми в невероятно дългите разигравания. Поставеният под номер 13 в схемата се озова пред два мачбола плюс още един след това срещу навършилия 23 години преди два дни 92-ри в света. С неимоверни усилия и без никакъв сервис французинът обаче успя да се спаси и надмогна дори схващанията на краката, които получи. Така в крайна сметка Монфис изравни до 5-5 и срещата най-накрая бе прекъсната.

Когато това се случи, цял Париж светеше, а самите тенисисти хвърляха сянка на корта от електрическата светлина на служебните помещения.