3. Възроден Дел Потро почти изхвърли Вердаско от „Мастърса” в Лондон

Възроден Дел Потро почти изхвърли Вердаско от „Мастърса” в Лондон

Испанецът трябва да стиска палци Федерер да бие Мъри довечера - в противен случай със сигурност отпада от турнира

Шампионът от US Оpen Хуан Мартин Дел Потро постигна първи успех на финалния за годината „Мастърс” турнир в Лондон, след като надделя трудно с 6-4, 3-6, 7-6(1) над испанеца Фернандо Вердаско във втория си мач от група „А” на турнира за 2 часа и 24 минути игра. Аржентинецът игра далеч по-добре от първия си мач в английската столица, в който загуби от Анди Мъри, и успя да сломи съпротивата на испанския си опонент. Вердаско от своя страна показа огромна воля за победа и докара мача до тайбрек в третия сет, въпреки че през по-голямата част от него бе напълно надиграван от Дел Потро. В тайбрека обаче Вердаско се оказа безсилен срещу напористия аржентинец и успя да вземе едва 1 точка.

Така след загубата си в първия мач, Дел Потро запази шансовете си за полуфиналите. За да може Вердаско да се класира в следващата фаза, испанецът трябва да се надява Роджър Федерер да победи Анди Мъри по-късно тази вечер, а самият той да постигне убедителна в цифрово изражение победа над Мъри в последния ден. Всякакво друго развитие изхвърля Вердаско от надпреварата.

Дел Потро започна по-силно мача и успя да пробие още при второто подаване на Вердаско, за 2-1, след което взе своя сервис гейм и поведе с 3-1. До края на първия сет двамата вземаха безпроблемно своите подавания, преднината на Дел Потро се запази до 5-4, когато той взе без проблеми подаването си и затвори сета за 6-4.

През втората част двамата продължиха да играят сравнително равностойно, като този път Вердаско имаше съвсем леко предимство. При резултат 4-3 в своя полза испанецът успя да осъществи първия пробив в сета за 5-3 и впоследствие взе своя сервис гейм, с което спечели сета с 6-3 и изравни резултата.

През третия и решителен сет обаче отново Дел Потро бе по-добрият тенисист на корта и успя да натисне своя съперник. При 3-2 в своя полза аржентинецът осъществи пробив за 4-2, след което взе подаването си и поведе убедително с 5-2. В следващия сервис гейм на Вердаско, победителят от US Оpen стигна 40 и изигра 3 дюса, но така и не стигна до мачбол. Впоследствие Вердаско спечели гейма и намали на 3-5.

И точно, когато Дел Потро трябваше да сервира за спечелване на мача, испанецът изигра страхотен гейм и успя да осъществи пробив, с който се върна в играта. При 4-5 и свой сервис, Вердаско бе на път да изгуби мача, след като позволи на Дел Потро да стигне до мачбол, от колко аржентинецът обаче не се възползва и Вердаско изравни за 5-5. Впоследствие двамата набързо взеха подаванията си за 6-6 и така победителят от мача трябваше да бъде решен в тайбрек. За разлика от трите сета досега, в тайбрека Вердаско не успя да се противопостави на мощта на Дел Потро, допусна 3 непредизвикани грешки и спечели едва 1 точка, с което подари победата на своя опонент.

Така Вердаско вече има две загуби в първите си два мача - неговото класиране напред вече не зависи само от него. Той трябва да се надява Федерер да бие Мъри, а след това и самият той да победи британеца. Дел Потро пък запази своите шансове за продължаване напред и се нуждае от задължителна победа в следващия мач, който е срещу световния номер 1 Роджър Федерер.