3. Янки и французин творят космическа история - играят 10 часа на "Уимби"! (видео)

Янки и французин творят космическа история - играят 10 часа на "Уимби"! (видео)

59-59 в петия сет, 651 уинъра и 192 аса на корт номер 18 в "Уимбълдън"

Американец и французин творят история на "Уимбълдън", която едва ли ще бъде променена някога в турнир от "Големия шлем". Дългучът Джон Иснър и специалистът на трева Никола Маю не могат да се победят вече два дни и утре, в третия си опит, ще потърсят решаване на ребуса, в който се хванаха. В момента резултатът е 4-6, 6-3, 7-6, 6-7, 59-59 и двамата съвсем спокойно могат да кандидатстват за записване в Книгата на рекордите на Гинес!!!

Двамата биха всички рекорди по продължителност на тенис мач, играейки над 10 часа! Последният пети сет засега продължава 7 часа и 6 минути.

До моментa Джон Иснър е направил невъобразимите 333 уинъра срещу 318 на Маю. Американецът има 98 аса срещу 94 на своя съперник. В последните десетина гейма 202-сантиметровият Иснър едвам се движеше. Въпреки това обаче, той имаше един мачбол няколко гейма преди края, отстранен с ас от Маю.

Когато съдията на стола трябваше да решава дали да прекъсне мача заради мрака, публиката започна да скандира „искаме още, искаме още”. Двамата тенисисти пък не можеха да повярват в какво са се забъркали. Така уникалната среща, в която паднаха рекордът за време, рекордът за уинъри и асове ще се доиграе утре. Интересно е обаче дали който и да е от двамата след два дни битка ще има сили да играе в следващия си мач. В един момент след толкова много игра Иснър изглеждаше, че ще припадне, но след като отиде до тоалетна, бе освежен. Маю пък демонстрира невероятна енергия в края, гонейки невъзможни топки. Така двамата определено поставиха на изпитание човешкия организъм, за да се види колко дълго може да се играе тенис без спиране.

В третия кръг на 1/16 финалите чака холандецът Тимо де Баакер, който също премина втория кръг след пет сета, последният от които спечелен с 16-14.

Световният номер 1 Рафа Надал, който е възможно да срещне един от двамата на осминафиналите, пък написа в официалния си фейсбук профил, че в момента гледа мача между двамата и не може да повярва на очите си какво се случва.

"Просто се борехме както никога досега не сме го правили. Някой трябва да победи, така че утре се връщаме и продължаваме битката", бе краткият коментар на Никола Маю минута след прекратяването на срещата. "Нищо подобно няма да се случи никога повече. Не знам какво да кажа, аз сервирах фантастично, той също. Искам да видя статистиката" каза новият рекордьор по брой асове в един мач Джон Иснър.

Някои от рекордите, които двамата тенисисти подобриха:
1. Най-много асове в един мач - До този момент рекордът се държеше от Иво Карлович, който бе направил 78, но през днешния ден Иснър наниза невероятните 98, а Маю 94

2. Най-дълъг мач в историята на тениса (брой геймове)
 - Иснър и Маю изиграха общо 163 гейма, подобрявайки рекорда от 112, поставен през 1969 г. от Гонсалес и Пасарел (отново на "Уимбълдън").

3. Мач с най-много завършващи удари – 651 (318 за Маю и 333 за Иснър)

4. Мач с най-много асове – 192 (94 за Маю и 99 за Иснър)

5. 50 поредни гейма за Иснър, без да допусне възможност за пробив

Ето и рекордите досега
:

Най-дълъг мач в историята на тениса (времетраене) - Мачът между Маю и Иснър продължи абсурдните 10 часа, а все още не е завършил. До този момент рекордът се държеше от Фабрис Санторо и Арно Клеман (6 ч. и 33 минути) - 6-4, 6-3, 6-7(5), 3-6, 16-14.

Най-дълъг мач при жените: През 1984 г. Вики Нелсън има нужда от 6 часа и 30 минути, за да победи Джийн Хепнър с 6:4, 7:6 (11). Двубоят включва разиграване от 29 минути, в което са отправени 643 удара по топката, което си е тотален рекорд.

На "Уимбълдън":

Най-дългият финал като време: Победата на Надал над Федерер за 4 часа и 48 минути с 6–4, 6–4, 6–7(5), 6–7(8), 9–7 през 2008 г.

Най-дългият мач като проведени геймове във финал: През 2009 г. Федерер има нужда от 77, за да победи Анди Родик - 5–7, 7–6(6), 7–6(5), 3–6, 16–14.

Една интересна подробност: Най-дългият но непрофесионален мач е между Кристиан Албрехт и Хауке Даене от Германия. Те играят 25 часа и 25 минути между 12-13 септември 2003 г. в Молин Тенис Клуб в Германия.

Друг любопитен непрофесионален двубой е между Райън Бедуел и Нейтън Олни, които играят 8 часа и 57 минути в местна лига. Олни печели с 7-6 (15/13) 6-7 (7-9) 6-7 (21-23) 28-30.

Руне спаси мачбол и обърна Нишикори за място на 1/2-финалите в Токио (ВИДЕО)

Датчанинът показа сериозен характер

Григор Димитров ще бъде 9-и поставен на "Мастърс" турнира в Шанхай

Българинът вече е добре след травмата си

Пегула продължава уверено напред в Пекин след обрат

Третата ракета в света се справи с Вероника Кудерметова

Кириос отново "захапа" Синер, не вярва в невинността му

През март италианецът на два пъти даде положителна проба за забранения клостебол

Гришо гони Торино, включи и Виена в календара си

Българинът се стреми да натрупа точки, за да намери място във финалния турнир на ATP