3. Железен Джокович потопи в сълзи Монфис и Париж

Железен Джокович потопи в сълзи Монфис и Париж

Втора поредна титла за Ноле след успеха в Базел над Федерер

Световният номер 3 в мъжкия тенис Новак Джокович спечели титлата на „Мастърс” турнира в Париж, след като надигра на финала представителя на домакините Гаел Монфис с 6-2, 5-7, 7-6(3) в един изключително динамичен и интересен двубой, който продължи 2 часа и 44 минути. Ноле взе първия сет без проблеми за по-малко от 30 минути и поведе с 3-0 през втория, но вдъхновеният от подкрепата на публиката Монфис обърна нещата в своя полза, докара мача до трети сет, който завърши с тайбрек, въпреки че двамата на няколко пъти успяха да се пробият.

В крайна сметка обаче нервите на Джокович се оказаха по-здрави и той успя да спечели тайбрека, с което триумфира във френската столица. Това е втори пореден спечелен турнир за Ноле, който миналата седмица взе титлата в Базел, след като на финала победи местния герой Роджър Федерер. Любопитен е фактът, че след Федерер, сърбинът и днес победи тенисист, роден в града, в който се провежда турнира.

Джокович започна по-уверено срещата и стигна до първи пробив още при резултат 2-1 в своя полза. Впоследствие докара нещата до 4-1, след което двамата взеха подаванията си и се стигна до резултат 2-5 в полза на Ноле и сервис на Монфис. Сърбинът пропусна един сетбол при 30-40, но при последвалия дюс и предимство за Джокович, Монфис допусна изненадваща двойна грешка и така сетът бе затворен в полза на световния номер 3 за 6-2.

Сърбинът започна много силно втория сет и проби още първия сервис на своя съперник, след което докара резултата до 3-0. След това обаче Монфис успя да се наложи в мача, върна моментално пробива и докара до 3-3. При този резултат и сервис на Джокович, Монфис пропусна точка за пробив. Същото се случи и при 4-4, а после и при 5-5. Все пак при втората си възможност за пробив при този резултат, Монфис успя да осъществи пробив за 6-5, след което взе безапелационно подаването си, с което спечели сета със 7-5 и изравни резултата в мача.

Третият и решителен сет отново започна с предимство за Джокович, който първо спечели подаването си и след това проби, за да поведе с 2-0. Моментално Монфис върна пробива за 1-2, но след това Джокович отново проби за 3-1 и взе следващото си подаване за 4-1. Впоследствие Монфис взе три последователни гейма и успя да изравни резултата за 4-4. Двамата продължиха да вземат убедително подаванията си и така най-логично мачът бе докаран до тайбрек. Там Ноле направи мини пробив за 4-2, след това стана 4-3, Джокович взе и двете си подавания за 6-3 и след това за жалост на феновете в Париж, притиснат от напрежението, Монфис допусна двойна грешка и с това загуби мача и даде титлата в ръцете на Джокович.

Втори пореден триумф за Ноле, който се намира в отлична форма. Сърбинът се явява като основен претендент за титлата в Лондон, където ще бъдат събрани осемте най-добри тенисисти в света. Това е негова 16-ата титла в кариерата му и 5-а през тази година, след успехите в Дубай, Белград, Китай и Базел. Също така той достигна до още 5 финала, които загуби.