2. - ЦСКА
  3. Дойде ли време за синьо-червено зрелище?

Дойде ли време за синьо-червено зрелище?

Във вечното дерби има 15 пълни обрата, 11 са на сметката на Левски

Като споменеш думата дерби, веднага в главата ти изниква асоциация с трилър, драматична развръзка, непре­дсказуем обрат. Или поне та­ка ти се иска да бъде. За жалост в последно време във вечното дерби на България съ­перниците Левски и ЦСКА не си вкарват много голове. С изключение на звучното 3:1 за червените насред „Герена" на 26 февруари 2011 година. След тази среща трите издания на сблъсъка в „А” група завършваха при резултат 1:0 (два пъти за ЦСКА и веднъж за Левски).

Вече 9 години пък няма пъ­лен обрат в Мач №1 у нас. За последно на такъв феновете станаха свидетели отново през април - на 24 през 2004 го­дина. Тогава Левски бе в навечерието на честванията на 90-ата си годишнина. Пътят им към титлата минаваше през победа над ЦСКА, и то на "Българска армия". Христо Янев откри за „червените” в 65-ата минута. „Сините”, които бяха водени от Георги Васи­лев (б.а. - единственият треньор, бил начело и на два­та отбора и ставал шампион и с Левски, и с ЦСКА), обаче стигнаха до късен обрат. Омониго Темиле изравни в 85-ата минута, а шаранът Геор­ги Чиликов (б.а. - настоящият помощник-треньор в Черноморец след това игра и за „ар­мейците”) донесе победата на Левски в последната минута. В крайна сметка обаче успехът не се оказа достатъчен за златните медали в юбилей­ната година, а те отидоха в Локомотив (Пловдив).

Това е засега и последният от общо 15 пълни обрата в историята на сблъсъка между „сини” и „червени” за първенство. Първият е още преди да е сформирана „А” група, а левскарите печелят с 2:1. Богданов открива за ЦСКА, но само за три минути Георги Пачеджиев - Чугуна носи успеха на своя тим.

Един от любимите рефре­ни на „сините” фенове е "Хей, чуй, ЦСКА, 2:0 - 3:2". Това е така, защото тимът от „Гере­на" на 3 пъти е успявал да спечели с този резултат, след като е губил с 0:2 от червени­те. Най-паметният двубой за тях е онова 7:2 от есента на 1968 година с хеттрик на Ге­орги Аспарухов.

Като драматизъм обаче най-оспорваният двубой е то­зи от 25 май 1960 година. Тогава ЦСКА повежда чрез Ди­митър Миланов - Пижо в 33-ата минута. Само за 2 в началото на втората част Левски обръща с 2 попадения на Ди­митър Йорданов - Кукуша. В крайна сметка обаче „армейци­те” ликуват след 2 точни изстрела на Иван Колев.

Любопитното е, че вече 33 години „червените” нямат об­рат в дербито - за последно те сториха това на 22 март 1980 година, когато спечелиха с 3:2.