2. Волейбол
  3. ФАНТАСТИЧНО! България е на финал на Евроволей! (ВИДЕО)

ФАНТАСТИЧНО! България е на финал на Евроволей! (ВИДЕО)

Младежите до 20 години разбиха Украйна с 3:0

Навръх националния празник – Съединението на Източна Румелия с Княжество България, исторически момент за родния волейбол! След 14-годишна пауза отново имаме финалист при под 20-годишните мъже.

Категорично и заслужено българските национали достигнаха до битката за титлата на Европейското първенство за мъже под 20 години във Върнячка баня, Сърбия. Селекцията на Мирослав Живков спечели полуфинала си срещу Украйна с 3:0 (25-22, 25-20, 25-20) като не остави никакво съмнение кой е по-класният и добър отбор.

В битката за златото "трикольорите" ще се изправят срещу непобедения на шампионата тим на Франция, който в първия полуфинал днес също записа чист успех над Чехия – 3:0 (26-24, 25-12, 25-16). "Петлите" имат само един загубен гейм на ЕвроВолей 2024 в Сърбия и Гърция. България е с осем победи и само едно поражение (от Италия).

Финалът е в събота, 7 септември, от 19:00 ч. (наше време) и ще бъде предаван пряко по Max Sport 2.

542b08531563ad6d4b62ad763b0cf6f8

С прекрасна подкрепа от трибуните в залата във Върнячка баня, много трибагреници и скандирания "Българи, юнаци" премина полуфиналният сблъсък днес. Живков заложи на титулярен състав: Симеон Николов, Жасмин Величков, Костадин Козелов, Стилиян Делибосов, Кристиян Титрийски, Александър Къндев и либеро Константин Чипев. Мачът започна равностойно, като Украйна бе една крачка по-напред заради по-добрата си защита. Въпреки двойно повечето грешки, които направихме (11 срещу 5), успяхме да вземем откриващия гейм. Втората част освен добра игра на блок, показахме и по-добро посрещане, а грешките на сервис продължиха (6 за частта). Ние диктувахме събитията в срещата и изиграхме и третия гейм идентично, за да излезем с чист успех.

6060c7a53de78ae10e4210be4cde990b

Симеон Николов изведе България за първи път в срещата при 3:2, но след две наши грешки на начален удар Украйна обърна за 4:6. Съперникът задържа преднината с много стегната защита. Украйна също сбърка на сервис, което ни доближи на 1 точка, а равенството стана факт след атака на Къндев. Той реализира две поредни точки. Успешна блокада ни донесе аванс при 12:11, а след като вземехме и следващата точка, Володимир Романцов поиска прекъсване. С две грешки на блокадата ни се стигна до равенство – 15:15, а Мирослав Живков на свой ред използва таймаут. Николов и Титрийски успяха да ни изведат отново напред. Къндев пусна остра топка и преднината ни стана 3 т. Нова грешка на сервис, този път на Величков, ни лиши да се отдалечим още повече. Това се случи при 23:19. Украйна взе прекъсване, след него първо Величков прати топката в аут, но след това съперникът сбърка на начален удар и се стигна со геймбол. Първите две възможности бяха пропуснати и Живков взе втория си таймаут. При следващата ни атака украинската блокада докосна мрежата и ние взехме частта с 25:22 след 26 минути игра.

ed5ea5e678e4e10e658e6117ea50111b

И вторият гейм започна с проблеми за началния ни удар и преднина за Украйна (3:6). След блокаут изравнихме – 6:6, но веднага последва грешка на сервис на Козелов. Добрата ни блокада отново ни измъкна и след първия ни ас в частта, поведохме с 9:7. Блокада на Титрийски направи преднината ни 3 т. Украйна опитваше да скъси дистанцията и се доближи на 1 точка след блокаут. Този път обаче съперникът не стигна до равенство след сервис в мрежата. Авансът ни отново бе 3 т., след като спечелихме оспорена точка с видеочек. Николов отново не успя да вкара топката в игра от начален удар. Титрийски реализира за 20:15 и принуди Романцов да вземе втори таймаут. При подновяването на играта забивка на Къндев задържа за кратко разликата, но след две поредни точки на Украйна нашият щаб използва прекъсване. Подобно на първия сет и във втория стигнахме при комфортен аванс до геймбол – 24:19. И тук го реализирахме след грешка на съперника, този път от начален удар.

2e5e935e4d59c0125cd38cfe40ae0efc

Украйна успяваше да ни догони в първите няколко разигравания на срещата, но след 3:3 записахме 5 поредни точки и очаквано имаше първо прекъсване в частта. Титрийски направи първа грешка на начален удар при подновяването на играта. Николай Иванов замени на мястото на Величков при 9:6. Две поредни точки и върнахме аванса си, а ас на Титрийски направи и най-изразителната разлика 6 т. (16:10). И третият гейм предложи същия сценарий като предходните. След топка в аут стигнахме и до мачпойнт при 24:18, но украинците взеха прекъсване. Пропуснахме две възможности и Живков поиска таймаут. Нямаше повод за притеснение и спокойно затворихме мача.

България завърши мача с 28 грешки (20 на сервис), 8 блокади и 3 аса. Кристиян Титрийски бе най-резултатен с 15 точки, а 9 добави Александър Къндев.

42ebd49ad05e250e3e4ee9a2f0ccc2ba