2. Волейбол
  3. Марица – вицешампион на България, пак пада от ЦСКА след съдийски брадви

Марица – вицешампион на България, пак пада от ЦСКА след съдийски брадви

Пловдивчанки бяха близо до шампионската титла, но на финала отново не можаха да преодолеят „комплекса” ЦСКА и загубиха с 0:3

Девическият волейтим на „Марица” (Пловдив) стана национален вицешампион на България на завършилото държавно волейболно първенство за девойки младша възраст, чийто финален турнир се проведе в столичната спортна зала „Васил Симов” на Четвърти километър.

Пловдивчанки бяха близо до шампионската титла, но на финала отново не можаха да преодолеят „комплекса” ЦСКА и загубиха с 0:3. Освен това, столичните рефери, ръководили финала, безочливо помогнаха на „армейките” да спечелят мача с пристрастно съдийство и съдйски аванти. Така ЦСКА победи 25:19, 27:25 и 25:22 и триумфира със златните медали.

Маричанки пък останаха със сребърните отличия, като това е пореден финал в дамското направление, в който те отстъпват първото място на софийските си опонентки.

В първия гейм играта потръгна повече на червените, като след серия начални удари на Гергана Димитрова те дръпнаха в резултата 10:6. След втора подобна серия, отново на същата състезателка ЦСКА увеличи осезаемо преднината и след два съдийски реверанса затвори първата част на 19.

Двубоят се завърза истински в оставащите два гейма, като се превърна в голяма битка между два абсолютно равностойни съперници, борещи се за всяка точка и донесе много емоции на зрителите.

В изключително завързаните минути от мача младите маричанки на два пъти бяха много близо до победа в първия и втория гейм, но арбитрите не им позволиха да ги вземат.

Във втората част пловдивчанки поеха инициативата, бяха по-добри в повечето моменти, а до второто техническо прекъсване поддържаха аванс от 2 точки. Последва изравняване на резултата до 20:20, след което армейките отбелязаха 4 поредни точки след добър сервис на Веселина Григорова и поведоха с 24:20.

И когато се нуждаеха само от точка за да затворят и този гейм, маричанката Теодора Симеонова засили началния си удар, а съотборничките й доведоха играта до 24:24. В решителните минути обаче се намесиха реферите и подпряха ЦСКА.

Най-скандална бе ситуацията при 26:25 за „Марица” във втората част, когато реферите незнайно защо отмениха чиста точка за пловдивчанки, а после пуснаха аванта за ЦСКА и така помогнаха на столичанки да грабнат измъчено гейма с 27:25. Така армейките поведоха с 2:0.

Това още повече амбицира маричанки и в третата част те стартираха ударно, като поведоха с 19:13. Тогава в истински герой за ЦСКА се превърна Гергана Георгиева, която отбеляза 8 поредни начални удара, от които и 2 аса.

С няколко явни съдийски подкрепи ЦСКА стопи пасива, обърна резултата и успа да поведе с 21:20. Това бе преломният момент в мача, след който „Марица” повече нямаше сили за съпротива и отстъпи шампионската титла.

Както е известно до мача с ЦСКА, „Марица” не познаваше вкуса на загубата. Пловдивчанки завършиха първи в своята предварителна група „А” на финалите без загуба, а на полуфиналите победиха „Ботев” (Враца) с 3:0 и с този си успех се класираха за битката за титлата. ЦСКА пък победи инфарктно с 3:2 „Левски Волей” (София), когото маричанки бият с лекота.