2. Волейбол
  3. Поляци спряха ЦСКА в Шампионската лига

Поляци спряха ЦСКА в Шампионската лига

"Червени" ултраси прекратиха мача с Ресовия за 30 минути, след като хвърлиха димка в залата

Полският Ресовия спря амбициите на ЦСКА за голям пробив в Шампионската лига, предаде репортер на Novsport.com.

В първи двубой от преките елиминации в най-престижния европейски клубен турнир по волейбол, възпитаниците на Любо Травица надвиха „армейците” с 3:1 гейма (25:19, 25:16, 22:25, 25:22) пред 4000 зрители в „Арена Самоков”.

Мачът ще се запомни и с друго. В средата на третия гейм ултрасите на ЦСКА хвърлиха димка в залата и мачът бе прекъснат за надд 30 минути. "Футболните фенове да си стоят на стадионите, нека дойдат само тези, които обичат волейбола", изригна по този повод бившият национал Димо Тонев.

Гостите от Жежув доминираха през първите два гейма и заслужено поведоха с 2:0. Третата част бе драматична. При 8:6 за българския тим срещата бе прекъсната за около 20-ина минути, след като запалени факли попречиха на добрата видимост в залата. ЦСКА беше на косъм от дисквалификацията (при още една запалена факла), но за радост това не стана. Все пак „червените” успяха да намалят резултата след 25:22. Четвъртата част бе равностойна, но в края тимът на Ресовия показа класа и затвори мача след 25:22.

Реваншът след седмица в Полша изглежда протоколен. Ресовия най-вероятно ще продължи на ¼-финал в надпреварата, тъй като ЦСКА трябва да спечели мача с 3:0, за да детронира тима от Жежув или с 3:1, надявайки се на успех в "златния гейм".

Все пак тимът на Сашо Попов заслужава адмирации, след като отборът записа 3 победи в предварителната си група (3 домакински успеха над Зенит, Уникаха и Тур), успявайки да излезе от нея.

Поляците започнаха със самочувствие срещата и дръпнаха в резултата. „Армейците” бяха леко стъписани в началото, но след отлична блокада и нападение на Филип Мейо се стигна до 6:7. Все пак след спорно отсъждане на главния съдия, първата техническа пауза дойде при 8:6 за гостите от Полша.

След нея играта бе равностойна, но Ресовия успя да дръпне с още една точка – 12:9. Сашо Попов взе техническа пауза, а след нея Мейо направи две впечатляващи атаки. Все пак гостите водеха с 16:14 до втората пауза. „Червените” съумяха да изравнят (17:17), но след четири поредни точки за поляците се стигна до 17:21. В крайна сметка първият гейм бе на сметката на Ресовия след 25:20 точки.

Българският тим не се предаде и бе равностоен в началото. Резултатът бе 5:5, преди гостите да запишат три последователни точки. Поляците продължиха да мачкат като атака на Ойвонен доведе резултата до 13:8. Стигна се до 15:9 преди добра серия от страна на „червените” да намали резултата на 12:15. До края обаче Ресовия продължи доминацията си и геймът приключи след 25:16 точки.

Третият гейм отново започна равностойно. ЦСКА тръгна смело напред и поведе с 8:6 точки. Атмосферата в залата бе неописуема. Феновете запалиха няколко факли, които попречиха на добрата видимост и принудиха реферите да спрат за няколко минути срещата, докато всичко се нормализира. Двубоят трябваше да бъде подновен след 20-ина минути, като преди това двата тима направиха лека разгрявка, но токов удар промени първоначалните планове на реферите.

Това е прецедент в световния волейбол и едва ли следващата година Европейската конфедерация (CEV) ще даде "уайлд кард" на български тим за надпреварата. При още една запалена факла щеше да последва директна елиминация на отбора от турнира, съобщиха от съдийската маса. За радост това не стана. Мачът продължи като двата тима се захапаха много здраво. Стигна се до 14:14, а впоследствие „червените” дръпнаха с 18:16. Играчите на ЦСКА бяха като преродени – 22:20 и крайното 25:22.

В началото на четвъртия гейм имаше един играч на терена – Теодор Тодоров. Теди направи поредица от блестящи блокади и ЦСКА поведе с 8:7. След нови три точки на сметката на българите, гостите записаха осмата си точка. Втората техническа пауза дойде при 16:15 за „армейците”. Нещата не се промениха на игрището – 22:22. Всичко свърши при 25:22 за Ресовия. Победа с 3:1 за поляците.