2. Волейбол
  3. Приказката свърши: ЦСКА отпадна от ЗАКСА със "златен гейм"

Приказката свърши: ЦСКА отпадна от ЗАКСА със "златен гейм"

След победа с 3:0 гейма в първия полуфинален за Купата на CEV мач "червените" волейболисти загубиха двубоя в Полша със същия резултат. В "златния гейм" поляците показаха по-концентрирана игра и се наложиха с 15:12

Отборът на полският ЗАКСА отстрани българския представител в Купата на CEV ЦСКА след 3:0 (25:23; 33:31; 25:22) гейма във втория полуфинал, игран в Полша. Българите загубиха и "златния гейм" с 15:12, който трябваше да реши кой от двата тима ще отиде на финал на европейския турнир. Въпреки чудесната игра, с която "армейците" надделяха в първия мач, спечелвайки го с 3:0, днес волейболистите на Александър Попов изглеждаха по-притеснени и не толкова концентрирани. Целият сблъсък бе много оспорван и гостите трудно дадоха и трите си гейма, но важното е, че не успяха да демонстрират победния си дух в Полша. "Златният гейм", който прати "червените" на полуфинал във втория мач със турския Зираатбанк днес не бе толкова "златен" и струваше участието на българския герой в надпреварата.

В първия гейм двата отбора подходиха много внимателно към защитата и играха точка за точка. През по-голямата част от времето домакините водеха с 1 или 2 точки, но ЦСКА не се предаваше. При резултат 17:17 „армейците” успяха да обърнат резултата с атака на Ясер Портуондо. При резултат 24:23 Евгени Иванов – Пушката се сблъска със своя съотборник Николай Иванов и получи в резултат обилно кървяща рана на дясната си скула. В края на краищата поляците направиха 3 поредни точки и впоследствие успяха да затворят гейма с 25:23.

Пушката не излезе на игрището в началото на втория гейм заради сблъсъка през първия и бе заменен от Стоян Самунев. Разпределителят Николай Иванов остана в игра въпреки, че също имаше аркада на лицето си.

Вторият гейм започна много равностойно, но ЗАКСА натисна съперника си и успя да стигне до резултат 14:10. След като изостанаха с 4 точки волейболистите на „червените” се събудиха и заиграха по-концентрирано, но стигнаха само до 16:13. Полските играчи използваха по-добрата си позиция и стигнаха до 19:14. ЦСКА не се предаде и последваха няколко точки в тяхна полза, докато се стигна до 22:19 в полза на домакините.

Българите бяха окрилени от серията си и стигнаха до геймбол при 23:24. Все пак волейболистите на ЗАКСА не позволиха гейма да им се изплъзне и изравниха за 24:24. В последвалите разигравания събитията в залата бяха точка за точка, като и двата отбора имаха възможност да спечелят гейма, но в края на краищата се стигна до 2:0 гейма в полза на домакините след резултат във втората част – 33:31, който се получи след удар в аут на гостите.

В третия гейм волейболистите на ЦСКА най-накрая успяха да покажат зъбите си в атака и да запазят преднината си. Те поведоха с 4 точки разлика при 7:11. Поляците намалиха разликата на една единствена точка и стигнаха до 12:13. Последва силна атака на Мейо и „армейците” поведоха с 14:12, а секунди по-късно – с 15:12. Поляците изравниха до 15:15, а впоследствие стигнаха и до преднина 24:19 в третия гейм. Те не успяха да спечелят мачбола си при 24:19, но няколко минути по-късно стигнаха до 3:0 гейма след 25:22 в третата част.

Така се стигна до прословутия „златен гейм”, който трябваше да определи кой от двата тима ще отиде на финала в турнира за Купата на CEV. След час и половина игра волейболистите на Александър Попов излязоха пределно мотивирани и показаха сърцата игра. Поляците поведоха в решителната част с 3:0, като бяха бурно подкрепяни от своята публика.

Не всичко изглеждаше загубено, но по лицата на "армейците" започна да си личи притеснението. След куриозна четвърта точка българите нямаха спечелено разиграване. ЗАКСА продължава да налага волята си и въпреки спечелените 2 точки от нашите момчета, резултатът бе 8:2 за домакините. Филип Мейо показа добра атака и докара нещата до 8:3, но нещата изглеждаха приключили.

При 8:5 за полския тим треньорът му Кжиштоф Стелмах поиска таймаут. Явно имаше ефект от него, тъй като поляците продължаваха да печелят разиграванията в сблъсъка. Така те стигнаха до победата с 15:12 в "златния гейм" и се класират за така мечтания финал на турнира за Купата на CEV. ЗАКСА спечели бронзовите медали в същия турнир през 2003 година, а през 2002 успя да си извоюва четвъртото място.

ЗАКСА КОЖЛЕ (ПОЛША) - ЦСКА 3:0 (25:23; 33:31; 25:22; 15:12)

ЗАКСА: Павел Загумни, Якoб Ярош, Михал Ручиак, Тине Урнаут, Юрий Гладир, Войчех Казиемерчак - Пьотр Гацек - либеро (Доминик Витчак)

Старши-треньор: Кжиштоф Стелмах

ЦСКА: Николай Иванов, Филип Мейо, Ясер Портуондо, Ивайло Стефанов, Теодор Тодоров, Евгени Иванов - Теодор Салпаров - либеро (Стоян Самунев)

Старши-треньор: Александър Попов

Съдии: Андрей Зенович (Русия) , Тим Каабер (Норвегия)