2. Волейбол
  3. "Златни" букви за историята: ЦСКА на полуфинал в Европа, след инфарктен мач в Анкара (видео)

"Червените" загубиха битката с 0:3 в Турция, но спечелиха войната с тима на Пламен Константинов със "златен гейм", в който обърнаха домакините

Българският волейболен шампион ЦСКА стигна до исторически полуфинал в турнира за Купата на CEV, след като типично в свой стил успя да се наложи максимално драматично над водения от Пламен Константинов тим на Зираат Банк.

Нашите спечелиха трудно първата си среща, играна в Самоков, след като се наложиха с 3:2 гейма, а тази нощ загубиха битката в полупразната зала „Башкент" в Анкара, отстъпвайки с 0:3 гейма, но спечелиха войната, след като надделяха инфарктно в решаващия „златен гейм” с 19:17.

Така 28-кратният шампион и 18-кратен носител на Купата на България осъществиха поредния си подвиг, класирайки се за полуфиналите на втория по сила турнир в Европа, където ще се изправят срещу полския ЗАКСА в спор за място на финала.

Срещата започна добре за домакините, които показаха, че са по-мотивираният отбор и поведоха с 8:4 до първата пауза, а след нея дори успяха да увеличат аванса си и той набъбна до 12:6. След ново прекъсване, поискано от Александър Попов, възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 16:10, след което успяха да затворят гейма при резултат 25:23.

След загубената първа част нашите реагираха и успяха да дръпнат с 6:2 в началото на втората, като първото техническо прекъсване дойде при 8:3 в полза на ЦСКА, а след това „армейците” стигнаха до 15:10, но домакините записаха 6 поредни точки и обърнаха нещата до 16:15, след което геймът тръгна точка за точка, а в крайна сметка турците отново се оказаха победители и го взеха с 25:23.

Домакините запончха ударно и третата част, след като взеха преднина от три точки още в самото й начало 6:3, а след протести на Евгени Иванов, довело до жълт картон, показан на българина от сръбския рефер Борис Коларевич, резултатът стана 7:3.

Впоследствие Зиратбанк увеличи аванса си до 15:9, като турският тим запази разликата от 6 точки до второто техническо прекъсване, дошло при резултат 16:10. Александър Попов даде почивка на голяма част от титулярите си, а възпитаниците на Гибона се възползваха от това и спечелиха с 25:15 третата част, с което и срещата-реванш с 3:0 гейма.

Така се стигна до „златен гейм”, който трябваше да излъчи крайния победител в ¼-финалния двубой. Решителната част започна равностойно и вървя точка за точка до 8:8, когато успешен блок срещу Филип Мейо доведе до две точки преднина в полза на турците.

Зиратбак адържа преднината си до 12-ата точка, при която Пламен Константинов взе техническо прекъсване, но то не даде резултат, тъй като Мейо си върна за блокадата и на свой ред осъществи такава, изравнявайки резултата за 12:12. Двубоят продължи точка до точка и така се стигна до равенство 14:14 в края на драматичния „златен гейм”, който опъна до краен предел нервите на двата отбора.

Нервите на нашите се оказаха по-издръжливи, след като Ивайло Стефанов успя да даде психологическо предимство на своите с отлична намеса, довела до точка преднина в наша полза. Момчетата на Сашо Попов запазиха самообладание и след нова страхотна намеса на Ивайло Стефанов успяха да стигнат до крайния успех, класирайки се за полуфинал на европейски клубен турнир за първи път от 1991-а година насам, когато това стори женският волейболен тим на „червените”.

Волейболистите на ЦСКА ще срещнат полския ЗАКСА (Кендженджин-Козле) на полуфинала на турнира за Купата на Европейската конфедерация по волейбол (CEV), след като отстраниха на 1/4-финалите след "Златен" гейм турския Зиратбанк (Анкара), който бе воден от Пламен Константинов.

По предварителната програма на CEV ЦСКА ще е домакин на първия двубой на 22 или 23 февруари и ще гостува на бившия Мостостал на 26 или 27 февруари.

В другия полуфинал ще се срещнат: Ресовия Жешув (Полша) - Сислей Тревизо (Италия).

Зират Банк - ЦСКА 3:0 (25:23, 25:23, 25:15, 17:19)

Зират Банк: Симон Тишер, Гундарс Целитанс, Родриго Сантана, Ибрахим Халил, Петер Платеник, Джан Айвазоолу - Йозер Йозгер-либеро;

ЦСКА: Николай Иванов, Филип Мейо, Евгени Иванов, Теодор Тодоров, Ивайло Стефанов, Ясер Портуондо - Теодор Салпаров-либеро;