2. Втора лига
  3. Етър взе регионалното дерби срещу Янтра

Етър взе регионалното дерби срещу Янтра

„Етър” победи с 2:1 като гост „Янтра” в Габрово и продължава на 1/16 финалите за Купата на България. Головете за успеха на гостите в тази среща вкараха младият Джихат Кямил и влезлият като резерва Димитър Кушев, които бяха и с най-съществен принос за победата, пише клубният сайт.

„Виолетовите” излязоха със състав пълен с футболисти, които влизат по-рядко в игра. Единствените титуляри бяха защитникът Мартин Димов и нападателят Тихомир Кънев. Мачът се игра при непрекъснат дъжд на стадион „Христо Ботев”. По трибуните имаше едва стотина зрители, 40 от които бяха великотърновската агитка, подсилена с фенове на „Берое”, специално дошли за мача. Етърци бързо отбиха първоначалния натиск на домакините и погледнаха активно напред. В 8-ата минута при отлична актака бе изведен Харлов отляво, той върна към Кямил, но последвалият диагонален удар мина до гредата. Малко след това параболичен удар пробва и Явор Генчев. В 14-ата минута Кънев центрира отдясно от аутлинията и Джейеоба с глава би на сантиметри от левия стълб. При друго остро центриране отляво защитник извади в корнер, миг преди Джейеоба да засече топката в мрежата. Първият точен удар към една от двете врати бе отправен от Тихомир Кънев в 35-ата минута, но бе уловен без проблеми от вратаря Антонов. Замириса на гол в 37-ата минута, когато отново Кънев бе съборен пред границата на пеналта. При фаула Стефан Харлов прехвърли стената, но вратарят успя да избие. Последните пет минути обаче „Янтра” упражни силен натиск и по чудо не вкара гол. В 40-ата минута Виктор Венков излезе сам срещу Карканджиу, който по отличен начин изби топката от краката му. Нов удар на Емил Георгиев мина до десния стълб. После Колев стреля с глава, но Карканджиу отново улови.

Втората част започна на високи обороти, като Кефалов направи две смени и Кушев и Лапантов влязоха на мястото на Джейеоба и Генчев. В 47-ата минута Димитър Кушев намери отлично Тихомир Кънев, който центрира отдясно и Джихат Кямил засече топката в мрежата – 0:1. „Янтра” обаче веднага отвърна на удара. В 50-ата минута при центрирана топка Марко Карканджиу излезе неразчетено и Мирослав Косев го прехвърли с глава. При скока му последва сблъсък със Станислав Стоянов, който получи комоцио и остана да лежи на терена. Играта бе спряна за няколко минути и на терена влезе линейка, която го откара в болницата. На негово място влезе Костадинов и „Етър” изчерпа правото си на смени.

„Виолетовите” наложиха превес и в 67-ата минута стигнаха до дузпа. Кямил изведе Лапантов срещу вратаря, той го изпревари и бе съборен от вратаря. От бялата точка обаче Георги Христов стреля в левия стълб. Малко след това опасен удар на Тихомир Кънев бе изваден с мъка от Антонов в корнер. В 76-ата минута „Етър” все пак стигна до втори гол. След центриране Костадинов с глава върна топката пред вратата, където стражът Антонов я изпусна и дебнещият Кушев я прати в мрежата.

До края на мача „Етър” имаше тотален превес и изпусна куп голове. Удър на Кямил в 83-ата минута беше изваден от вратаря в корнер, после Кушев с глава отново принуди стража на гостите да избива в ъглов удар. Вместо да спечели с 3:1, „Етър” обаче бе на косъм от продълженията – в последните секунди на мача се стигна до мелле пред вратата на „виолетовите” и Николай Василев насочи топката в мрежата, но тя бе извадена от Марко Карканджиу със страхотен рефлекс. Така великотърновци взеха очакваната победа и ще чакат далеч по-класен съперник в следващия кръг.

„Янтра” – „Етър 1924” 1:2
Голмайстори: 0:1 Кямил (47), 1:1 Косев (50), 1:2 Кушев (76)

„Етър 1924“: Карканджиу, Стоянов (50 Костадинов), Антонов, Иванов, Димов, Генчев (46 Лапантов), Христов, Кямил, Харлов, Джeйеоба (46 Кушев), Кънев.

Емануел Луканов: Това е страхотна победа на Фратрия

"Бяхме на висота и през двете полувремена"

ОБЗОР: Пирин (Благоевград) с аванс от 2 точки на върха във Втора лига