3. България победи Грузия и историята - 79:69 за "лъвовете" (видео)

България победи Грузия и историята - 79:69 за "лъвовете" (видео)

Ако Белгия победи Украйна довечера, родните национали ще продължат в топ 12 на Европа

Днес България постигна грандиозен успех на Евробаскет 2011. Родните национали повалиха фаворита Грузия с цели 10 точки разлика – 79:69 и сега чакат малко помощ от съдбата, за да намерят място сред най-добрите 12 на шампионата в Литва.

Макар вече да постигнаха най-големия си успех на Европейско първенство, като победиха Белгия след 22 години без победа на форум на Стария континент, момчетата на Росен Барчовски доказаха, че имат място сред най-добрите в Европа.

Срещу Грузия Ърл Роуланд и близнаците Калоян, и Деян Иванови проявиха страхотен дух и желание за победа. Тримата поведоха „лъвовете” към един малко очакван исторически успех.

В първата четвърт нашите поведоха, но после нямаха късмет и Грузия обърна, като качи рзликата до 15:8. Тогава обаче дойдоха минутите на Павел Маринов, който в поредни коша даде самочувствие на нашите, че не отстъпват по нищо на съперника. До края на частта нанизахме още 4 точки и се оттеглихме на почивка при 4 точки аванс - 19:15.

Втората четвърт не се разви според плана на Росен Барчовски и преднината от 4 точки се превърна в 3 пасив – 34:37. Обратът дойде още при 22:21 за грузинците и те не изпуснаха лидерството до почивката.

Третата четвърт бе абсолютно равностойна, а резултатът потвърди това. Отново триото Роуланд, Калоян, Деян Иванови дърпаше конците за трикольорите. Двете петици на игрището вкараха по 18 точки и разликата от 3 точки се запази – 55:52 за Грузия.

Надежата още бе жива за България, но в последната четвърт тя се превърна в реалност. При 67:62 за Грузия мисията изглеждаше невъзможна. Тогава обаче Филип Виденов, Ърл Роуланд и Калоян Иванов вкараха феноменални тройки, за да дадат крила на нашите момчета. Виденов също се справи на няколко пъти добре с напрежението и не грешеше от наказателните удари.

Обратът дойде след серия от 14 поредни безответни точки за играчите на Росен Барчовски! От 67:62 до 67:76 грузинците не вкараха нито един кош и усетиха как мачът им се изплъзва. 46 секудни преди края победата беше сигурна – Филип Виденов вкара на 2 пъти и даде аванс от 76:67 за България.

До края „лъвовете” запазиха разлика от 10 точки и взеха победа със 79:69, която има дава шанс да продължат напред.

Цяла България довечера ще стиска палци на Белгия в мача срещу Украйна. Ако белгийците победят, това ще класира напред България и ще вкара родните национали в топ 12 на най-добрите отбори в Европа. Мачът Украйна – Белгия започва в 21:00 часа тази вечер.
ЛеБрон Джеймс и синът му заедно в игра за ЛА Лейкърс

Те станаха първите баща и син, играещи едновременно

Борислава Христова и Жирона започнаха с победа в баскетболното първенство на Испания

Българката беше сред титулярите за Жирона и се отличи с 4 точки, 2 асистенции и 1 отнета топка

Шампионът на България Рилски спортист започна с победа новия сезон в НБЛ

Самоковчани се справиха с лекота срещу Спартак (Плевен)

Монтана с фалстарт в Адриатическата лига

Баскетболният вицешампион на България загуби от шампиона през последните 3 години

Олимпиакос на Везенков падна от Фенербахче (ВИДЕО)

Турският гранд победи с 82:71 точки