3. България триумфира в дивизия Б на Европейското за младежи

България триумфира в дивизия Б на Европейското за младежи

В изключително оспорван финален двубой българите надделяха над Дания със 70:68

България много трудно, но заслужено, спечели надпреварата в дивизия Б на Европейското първенство по баскетбол за младежи до 18 години, което приключи днес във Варна. В изключително оспорван финален двубой българите надделяха над Дания със 70:68.

Домакините можеха да изпуснат победата в срещата в последната част, но подкрепата на публиката се оказа решаваща. С този успех България завърши турнира със седем победи и без загубен мач. Преди двубоя и двата отбора си бяха осигурили участие в дивизия А през следващата година.

Във финалната среща наставникът на България Любомир Минчев започна със следната стартова петица - Деян Карамфиров, Павлин Иванов, Тенчо Тенчев, Велислав Гълъбов и Димитър Димитров.

Гостите започнаха по-добре срещата и успяха да поведат в резултата. Българите реализираха първите си точки чрез тройка на Тенчо Тенчев след минута и половина игра. Датчаните успяха да поведат с 4 точки при 7:3.

Домакините обаче малко преди средата на часта поведоха за първи път в срещата, след като Павлин Иванов реализира тройка за 12:11.

Националите ни с добрата си игра започнаха да трупат преднина, която две минути преди края на първата четвърт достигна 11 точки - 24:13.

До края на тази част пропуските на домакините в стрелбата им попречиха да имат по-солиден аванс и първата част завърши 24:17. Близо две минути трябваха на българите, за да реализират първите си точки през втората четвърт, като преди това датчаните бяха вкарали кош и наказателен удар.

След 26:22 за домакините националите ни заиграха много добре в защита, гостите не успяваха да реализират и след 12 безответни точки на българите разликата бе увеличена на 16 точки - 38:22 три минути преди почивката. В края на втората четвърт преднината на домакините бе 14 точки - 41:27.

В началото на третата част домакините отбелязаха 5 точки и поведоха с 19 точки - 46:27, а на гостите им трябваха три минути и половина, за да вкарат първия си кош. Много пропуски в стрелбата на българите позволи на датчаните на стопят изоставането си до 10 точки минута преди края на часта, но преди последната четвърт авансът на домакините би 12 точки - 52:40.

Гостите започна много добре последната четвърт и реализираха 7 срещу 2 точки за домакините и намалиха изоставането си на 7 точки. След близо 4 минути игра Дания се възползва максимално добре от лошата стрелба на домакините и няколко грешни подавания и намали пасива си на 4 точки - 58:54. Играта на домакините бе изключително слаба и с много грешки.

Точно в този момент най-верният помощник на домакините се оказа публиката. Подкрепяни от повече от 1000 души младите "лъвчета" показаха характер и макар и много трудно спечелиха срещата.

В последните секунди на срещата всичко можеше да се реши в полза на един от двата отбора след като 9.8 секунди преди края разликата бе само 2 точки в полза на България, но домакините удържаха крехкия си аванс.

Димитър Димитров завърши с дабъл-дабъл за домакините - 14 точки и 10 борби, а за Дания Кевин Ларсен също завърши с дабъл-дабъл - 14 точки и 14 борби. В мача за третото място на турнира Швеция победи Черна гора със 71:65.

Борислава Христова и Жирона започнаха с победа в баскетболното първенство на Испания

Българката беше сред титулярите за Жирона и се отличи с 4 точки, 2 асистенции и 1 отнета топка

Шампионът на България Рилски спортист започна с победа новия сезон в НБЛ

Самоковчани се справиха с лекота срещу Спартак (Плевен)

Монтана с фалстарт в Адриатическата лига

Баскетболният вицешампион на България загуби от шампиона през последните 3 години

Олимпиакос на Везенков падна от Фенербахче (ВИДЕО)

Турският гранд победи с 82:71 точки