3. Локо (Пд) изхвърли Ботев от турнира за Купата след драма в Коматево (ВИДЕО+СНИМКИ)

Бирсент Карагарен донесе успеха за “смърфовете” в 89-ата минута

Локомотив (Пловдив) победи Ботев (Пловдив)  и го отстрани от турнира за Купата на България в горещо дерби, което се проведе на базата в “Коматево”. “Смърфовете” се наложиха с 2:1, като драмата бе пълна, и са на четвъртфинал. И трите гола паднаха в последните 10 минути на двубоя. Това бе първа победа за “черно-белите” над “канарчетата” след пауза от 5 години.

Първият двубой от ⅛-финалната фаза на турнира завърши при резултат 1:1. Днес гостите демонстрираха по-голяма концентрация в последните и заслужено се поздравиха с победата. Първо Иван Цветков даде преднина на Ботев в 82-ата минута, но “смърфовете” направиха пълен обрат чрез попадения на Венелин Филипов и Бирсент Карагарен, който бе точен в 89-ата минута.

Първото полувреме премина в умерено темпо, като отборът, който показваше по-голямо желание да отбележи гол и търсеше по всякакъв начин пътя към вратат, бе този на Ботев (Пд). Още в първата минута на двубоя пред “канарчетата” се откри отлична възможност да открият резултата. Тогава Лъчезар Балтанов центрира много добре към Иван Цветков, който в наказателното поле игра с глава, но прати топката в страни от дясната греда на вратата, пазена от Данчо Господинов. Малко след това пред Балтанов се озова на много изгодна позиция и шутира силно, но право в тялото на вратаря.

Отборът на Локомотив бързо съумя да навлезе в играта и да не позволи на домакините да владеят изцяло инициативата. Но “черно-белите” трудно успяваха да организират опасни атаки и за първите 45 минути, нямаха нито един точен удар към вратата на Адам Стаховяк. Ангел Грънчов засече добре с глава центриране от ъглов удар, но не успя да прати кълбото в рамката на вратата. В 20-ата минута Мартин Камбуров бе изведен с пас от дълбочина, но топката се оказа твърде дълга и Стаховяк излезе навреме и изби с крак. С това се изчерпаха по-интересните положения, създадени от “смърфовете”. Те действаха плахо, без необходимата агресия.

Футболистите на Ботев владееха повече топката, разиграха по-спокойно и атакуваха по-често, но така и не успяха да намерят верния път към врата на градския си съперник.Балтанов и Момчил Цветанов бяха много активни през цялото време и непрекъснато създаваха грижи на защитниците.

Втората част на двубоя започна лошо за Локомотив. Иван Цветков изведе в наказателното поле Мариян Огнянов, той обаче не успя да играе с топката и се сблъска неприятно с Господинов. Вратарят не успя да продължи и бе принудително заменен. На негово място влезе Витанов.

В 57-ата минута се стигна до много дискусионна ситуция. Топката бе центрирана по земя в наказателното поле на Ботев, Стаховяк не успя да изчисти добре и попадна в краката на Камбуров. Нападателят веднага шутира, но топката се отби в крака, а след това и в ръката на падналия на тревата Йордан Христов. Гостите поискаха дузпа, но такава не получиха.

Домакините обаче не позволиха на “смърфовете” да поемат пълен контрол в играта и продължиха да осъществяват опасните атаки, както беше и през първото полувреме, но липсата на късмет и концентрация не им позволи да отбележат гол. В 63-ата минута Цветанов намери добре през двама бранители Цветков, той излезе сам срещу вратаря и реши да го прехвърли, но не сполучи. Това бе може би най-чистото положение за “канарчетата” до този момент в двубоя.

В последните 15 минути на двубоя, когато всяка една грешка може да струва повече от скъпо за всеки един от съперниците, отборът на Локомотив се активизира и започна да атакува по-настоятелно. Сандански и Траянов отправиха много силни и опасни удари, но Стаховяк се справи и в двете ситуации.

В последните минути на двубоя се показа истинското лице на пловдивското дерби. Само в рамките на минути паднаха два гола. Първо в 82-ата минута Иман Цветков даде преднина на “канарчетата”, след като бе остане напълно непокрит в наказателното поле и с глава реализира. Домакините обаче не успяха да запазят преднината си и след около минута Венелин Филипов прати истинска неспасяема бомба към вратата на Стаховяк с удар от около 9 метра.

Футболистите, окрилени от този гол, хвърлиха всички сили в атака в оставащото време и това им донесе драматичен успех. В 89-ата минута Карагарен се възползва от груба грешка в защитата, в чиято основа бе Пламен Николов, на Ботев и вкара за крайното 2:1. Накрая дори Николов бе изгонен с директен червен каторн, след като нервите му неиздържаха, се спречка с футболист на Локомотив и го хвана за врата.