2. Други спортове
  3. Григоров с гросмайсторска норма, Бербатов най-добър млад състезател на Банско Оупън

Арменският шампион Аветик Григорян спечели убедително най-силният открит шахматен турнир в България и Източна Европа "Банско Оупън 2010".

Арменският шампион Аветик Григорян спечели убедително най-силният открит шахматен турнир в България и Източна Европа "Банско Оупън 2010". Григорян завърши с 8,0/9, допускайки само две ремита и нито една загуба по пътя към първото място. Втори се нареди сребърният медалист на Израел ММ Тамир Набати. Трети в генералното класиране и първи сред българските шахматисти е ММ Григор Григоров. С доброто си представяне той покри гросмайсторска норма.

Иван Чепаринов остана на четвърта позиция, със същите точки като ГМ Мастровасилис (Гърция), Коробков (Украйна), ММ Добрев (България), ММ Арнаудов (България), ГМ Даниелсен (Исландия) и ММ Заславски (Израел).

На първо място сред младежите се класира най-големият талант в родния шахмат - международен майстор Киприан Бербатов. Европейската шампионка Габриела Антова също се представи на ниво и спечели лаптоп.

На церемонията по закриване на турнира, кметът на Банско и почетен председател на организационния комитет Александър Краваров обяви, че е приятно изненадан от броя на състезателите и разнообразието от нации на турнира. Краваров потвърди, че турнирът става традиционен и официален в календара на Банско и изрази увереност, че през 2011 "Банско Оупън" ще привлече още повече привърженици на древния спорт.