3. Вилиян спаси Моуриньо засега с невероятен пряк свободен удар (ВИДЕО+СНИМКИ)

Вилиян спаси Моуриньо засега с невероятен пряк свободен удар (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси победи Динамо (Киев) с 2:1, Драгович вкара по един гол във всяка врата, Порто спечели в Израел

Вилиян спаси засега главата на Жозе Моуриньо с петия си гол от пряк свободен удар, който се оказа победен за 2:1 над Динамо (Киев) в Група G на Шампионска лига. Драгович си вкара автогол с глава през първата част, но изравни 13 минути преди края след гаф на вратаря Бегович, а в 83-ата минута Вилиян зарадва „Стамфорд Бридж” с пряк свободен удар от 30-ина метра.

Порто победи Макаби (Тел Авив) с 3:1 и води в групата с 10 точки. Челси вече е втори със 7, а Динамо има 5. Макаби още няма точка.

Моуриньо се бори с всички сили да остане начело на Челси и за този много важен мач остави Еден Азар на пейката, Рахман Баба беше ляв бек. Киевчани пък бяха загубили последните си 7 мача на английска земя след 1:1 с Арсенал през октомври 1998-а.

Още преди да почне двубоя феновете на лондочани скандираха името на Специалния и отново изразиха пълната си подкрепа за него.

Челси контролираше играта, но бе доста плах в атаките си и трудно стигаше до голови положения преди почивката. Оскар се измъкна от пазача си, но насочи удара право във вратаря в осмата минута. Вилиян центрира пред вратата, Домагой Вида успя да попречи на Оскар да вкара с глава, а Диего Коща стреля неточно при добавката.

Онази доза късмет, която убягва на Челси през целия сезон досега, се прояви в 34-ата минута. Вилиян овладя дълъг пас на десния фланг и центрира от аутлинията, а на първа греда Александър Драгович с глава прати в собствената си мрежа, без да е притесняван от нападател на англичаните – 1:0 с автогол.

Точно преди края на първата част Диего Коща мощно нахлу с топка в крака между двамата централни защитници и падна след намеса на Драгович в наказателното поле. Съдията Павел Краловец остана безмълвен, Коща и Моуриньо бяха бесни, но повторенията показаха, че нападателят сякаш падна прекалено лесно. Специалния се прибра в съблекалнята с иронична усмивка на лицето си.

Втората част бе много по-динамична и Динамо излезе с цел да атакува, което доведе до неспирни атаки ту към едната, ту към другата врата.

Курт Зума направи невероятен шпагат в последния момент срещу пробягалия половината терен, за да се озове на чиста позиция Кравец. Шовковски пък спаси отлично удар с глава на Вилиян.

Украинците искаха дузпа за игра с ръка на Рамирес след удар на Гонзалес, но не получиха такава, а в 56-ата минута бившата звезда на ЦСКА Жуниор Мораес замени Кравец. Веднага след влизането си Мораес финтира Тери и стреля, но Бегович отрази и му попречи да изравни.

След час игра Курт Зума направи фрапантен пропуск и не можа да вкара от малкото наказателно поле след добро центриране от свободен удар. Шовковски пък задържа интригата сам в 66-ата минута и отрази удар на Оскар след центриране на Фабргеас със сензационно спасяване.

Динамо направи на пух и прах защитата на Челси със серия пасове с едно докосване, но Бегович внимаваше и излезе да изчисти пред изскочилия сам срещу него Жуниор Мораес. Бившата звезда на ЦСКА имаше нов шанс, но не можа да стреля с глава след центриране на Ярмоленко.

Динамо играеше много добре през втората част и заслужено изравни. Мораес вся паника с индивидуален рейд, Тери върна към Бегович, но право в корнер. Ярмоленко центрира от ъгловия удар, Бегович излезе да боксира, но се размина фрапантно, на втора греда Драгович овладя и прати зад застаналия на голлинията Джон Тери за 1:1. Така 13 минути преди края украинците изравниха, а Драгович се реваншира за автогола през първата част.

Нервите на „Стамфорд Бридж” бяха опънати до краен предел, но в 83-ата минута най-добрият в сините редици този сезон – Вилиян, спаси Жозе Моуриньо засега. Бразилският халф застана зад топката при пряк свободен удар от около 30 метра и с прекрасен шут преодоля Шовковски на близката греда – 2:1 и пети гол на Вилиян от фаул този сезон.

Челси се държа стабилно до края и зарадва Моуриньо с първа победа от три седмици насам.

В другия мач от групата Порто очаквано надигра Макаби (Тел Авив) с 3:1 като гост и се откъсна с три точки на върха в групата.

Макаби стартира силно, но Андре Андре изведе отлично Кристиян Тейо, а играещият под наем от Барселона нападател с лекота си поведе преди да матира вратаря Райкович за 1:0 в 19-ата минута.

Голът обърна настроението на терена и Абубакар направи непростим пропуск и шутът му отблизо само се плъзна по гредата в аут след пас на Тейо.

"Драконите" набързо си решиха мача след почивката. В 49-ата минута Данило задържа добре вдясно и пусна за Макси Перейра, който центрира дълбоко на втора греда и Андре Андре се промъкна пред защитника и не остави шанс на Райкович с глава – 2:0.

Касияс изрита топката в краката на съперник, но веднага се реваншира с добро спасяване. От корнера Захави изстреля мощно воле и пак Икер бе на ниво.

Захави се размина на сантиметри от гола след нов хубав изстрел, но Порто устоя най-силните минути на домакините и вкара трети гол. Тейо намери Артуро Лаюн, левият бек мина през Бен Хаим II и с фалциран изстрел покачи на 3:0 с първия си гол за клуба.

Макаби все пак най-сетне стигна до гол. Захави бе бутнат от Макси Перейра и сам вкара от бялата точка през пръстите на Касияс за 1:3. Това бе първи гол на израелците този сезон в груповата фаза.

До края Абубакар нацели гредата с бомбено воле.

Българският национал Росен Божилов дебютира в Белгия

19-годишният Божинов влезе в добавеното време при успеха с 3:0 срещу гостуващия Серкъл Брюж

Мениджърът на Тотнъм след 2:3 от Брайтън: Ужасна загуба

Мениджърът на Тотнъм Анге Постекоглу обяви, че представянето на отбора му във второто полувреме при загубата от Брайтън с 2:3 е било "неприемливо"

Абърдийн и Митов с нов успех в Шотландия (ВИДЕО)